Počet záznamů: 1  

Veltrusy (Česko)

 1. Geografické jménoVeltrusy (Česko)
  Osobnosti Marie Terezie - císařovna
  Chotek z Chotkova a Vojnína, Václav Antonín - stavitel veltruského zámku
  Chotek z Chotkova a Vojnína, Jan Rudolf - majitel panství, mecenáš kultury
  Benda, Štěpán - venkovský sbormistr, kapleník
  Hilmera, Oldřich - hudební skladatel, sbormistr
  Korbelář, Otomar - herec
  Čepelák, Ladislav - malíř, grafik
  Podlipská, Sofie - spisovatelka
  URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=50.2706,14.3286&z=12
  PopisMěsto na pravém břehu řeky Vltavy, 3 km severně od Kralup nad Vltavou. - Nadmořská výška: 175 m. - Písemně porvé zmiňovány r. 1052, ale první konkrétní zpráva o Veltrusích je až z r. 1226. V té době patřila část obce klášteru v Doksanech, druhou část obce získal r. 1410. Během husitských válek byla obec klášteru odňata, potom se zde majitelé rychle střídali. Koncem 17. stol. byly Veltrusy připojeny k hornobeřkovskému panství, tehdy v držení Ferdinanda K. ze Scheidlerů. Sňatkem jeho dcery s Václavem Chotkem z Chotkova a Vojnína r. 1697 přešlo veltruské panství na rod Chotků, kteří zde vystavěli zámek s proslaveným parkem. V r. 1754 proběhla ve Veltrusích první průmyslová výstava, kterou se měla císařovna Marie Terezie seznámit s produkty a výrobky Čech. Za hraběte Jana Rudolfa Chotka, předsedy Královské české společnosti nauk, byly Veltrusy centrem kulturního života. V r. 1899 byly Veltrusy povýšeny na městys, r. 1926 na město, ale v následujících letech o toto privilegium opět přišly. Chotkové Veltrusy vlastnili až do r. 1945, potom připadly Československému státu. Teprve v r. 1994 byly Veltrusy definitivně povýšeny na město. - Ve městě dnes především známý zámecký komplex s anglickým parkem a romantickými objekty, kostel Narození sv. Jana Křtitele, poblíž zámecké brány hrobní kaple Ferdinanda Kinského, u zámku barokní socha sv. Jana Nepomuckého. V bývalém zájezdním hostinci a vinopalně byl koncem 19. stol. zřízen ženský klášter a penzion. - Na zámku byli v 19. stol. častými hosty např. básník Jaroslav Vrchlický, malíř Antonín Slavíček nebo spisovatelka Sofie Podlipská. Na místním hřbitově pohřbeni kapelník Štěpán Benda a veltruští rodáci, sbormistr Oldřich Hilmera a malíř a grafik Ladislav Čepelák. - V r. 2002 byly Veltrusy stiženy pětisetletou povodní.
  Klíč.slovaměsta * dějiny města * majitelé města * kulturní centra * veletrhy * průmyslové výstavy * zámky * zámecké parky * kostely * kaple * hrobky * osobnosti * povodně
  CitacePŘIBYL, Alois, LIŠKA, Karel. Znaky a pečetě středočeských měst. 1. vyd. Praha: Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1975, s. 149.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 370-371.
  Město Veltrusy: historie [online]. [cit. 2007-05-30]. Dostupné z: http://www.veltrusy.cz/phprs.
  Zdroj datwww(Adresy ČR-MVČR)
  PoznámkaObec v okrese Mělník.
  Druh soub.Soubor geografických jmen
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen
  (50) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (5) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (6) - Odborná literatura, mapy
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (175) - ČLÁNKY
  (20) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1