Počet záznamů: 1  

Jenštejn (Česko)

 1. Geografické jménoJenštejn (Česko)
  Viz též Dehtáry (Praha-východ, Česko) (Uzší termín)
  OkresPraha-východ
  Osobnosti Jan z Jenštejna - pražský arcibiskup, majitel Jenštejna
  Špaček, Václav - učitel, prozaik
  PopisObec při severovýchodní hranici hlavního města Prahy (v sousedství pražské části Vinoř), 5 km jihozápadně od Brandýsa nad Labem, v mělkém údolí bezejmenného potoka. - Nadmořská výška: 232 m. - Území osídleno již v pravěku, stávalo zde neolitické sídliště (kultura zvoncových pohárů). Před polovinou 14. stol založil na konci údolí dvorský místosudí Jenčík z Janovic hrad, chráněný vodním příkopem. S hradem byly ve středověku úzce spojeny osudy stejnojmenné vesnice, která postupně vznikla jako jeho podhradí. První písemná zmínka o hradu Jenštejn pochází z r. 1368, tehdy jej Pavel z Vlašimi, později nazývaný "z Jenštejna". Jeho syn, třetí pražský arcibiskup Jan z Jenštejna, užíval hradu jako oblíbeného sídla, pro spory s králem Václavem IV. mu byl hrad zabaven. Potom se majitelé rychle střídali (např. ve 30. l. 15. stol. Aleš Škopek z Dubé, po r. 1502 Ojířové z Očedělic, r. 1521 nejvyšší kancléř království Českého Ladislav ze Šternberka na Bechyni, po r. 1526 Hrušovští z Hrušova, v l. 1541-1560 Hrzánové z Harasova). V l. 1526-1587 byla obec Jenštejn přechodně vysazena na městečko (znovu, opět dočasně po polovině 18. stol.). Hrad byl opuštěn po r. 1583, později byl postupně rozebrán na stavební materiál a téměř zanikl v okolní zástavbě. V r. 1624 byl Jenštejn připojen již natrvalo k císařskému panství Brandýs nad Labem. - Z bývalého mohutného hradu Jenštejn zbyla dnes v obci velká gotická věž (zachovaná v původní výšce), v ní a v hradním domku je dnes umístěna stálá expozice z dějin hradu a archeologie v okolí. V zastavěné ploše bývalého hradního komplexu jsou pozůstatky hradu patrné v čp. 22 (pozdně gotická brána v zadní zdi) a snad i zbytek gotického portálku v usedlosti čp. 17. V obci jsou dále dochovány v regionu zcela ojedinělé pozůstatky roubené výstavby ze 17. a 18. stol. (pozůstatek domu čp. 17, chalupa čp. 15 s kovářskou dílnou a chalupa čp. 37 v osadě Katovičky). 1 km od obce stojí kaple ze Svaté cesty Stará Boleslav-Praha. - K významným osobnostem obce patří prozaik Václav Špaček.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * pravěká sídliště * neolit * doba kamenná * kultura zvoncovitých pohárů * hrady * zříceniny * muzejní expozice * výklenkové kaple * poutní kaple * roubené stavby * lidová architektura * gotika * baroko
  CitaceHOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 132-133.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 246-247.
  PEŠTA, Jan. Encyklopedie českých vesnic. Vyd. 1. Díl 1. Praha: Libri, 2003, s. 94-95.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (5) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (2) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (54) - ČLÁNKY
  (5) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
  Jenštejn (Česko)

  geografický název

Počet záznamů: 1