Počet záznamů: 1  

Břežany I (Kolín, Česko)

 1. Geografické jménoBřežany I (Kolín, Česko)
  OkresKolín
  Události1088 - první zmínka o obci
  PopisObec 9 km západně od Kolína, 3,5 km jihozápadně od Velimi. - Nadmořská výška: 240 m. - Písemně poprvé zmiňována k r. 1088 v zakládací listině vyšehradské kapituly. Bývala majetkově rozdělena, v r. 1290 jednu její část prodával Hynek z Dubé sedleckému klášteru. R. 1436 zastavil král Zikmund Břežany jako církevní majetek Bedřichovi ze Strážnice, ten je připojil ke kolínskému panství. Další zprávy o Břežanech jsou až z r. 1543, tehdy jako dědičný statek náležely bratřím Václavovi a Michalovi Březským z Ploskovic, kteří obývali zdejší tvrz. V r. 1642 obec vydrancována Švédy. Poslední Březští se velmi zadlužili, proto museli Břežany s tvrzí a dvorem prodat. R. 1655 je ve veřejné dražbě koupil Karel František Berka z Dubé, ale již v r. 1657 je prodal majiteli sousedních Chocenic, Antonínu Augustovi Binagovi. Jeho vdova Cecílie prodala Břežany r. 1699 svému synovi Václavu Einfriedovi. V r. 1729 se majitelem panství stal Filip ze Šternberka, který Břežany i Chocenice připojil trvale k cerhenickému statku. R. 1757 se v okolí obce odehrála významná bitva u Kolína. Dvůr v Břežanech byl zrušen v r. 1778, kdy Cerhenice patřily Ústavu šlechtičen na Hradčanech, z jeho budov a pozemků byly zřízeny nové poddanské usedlosti. - Dnes jsou Břežany I samostatnou obcí, ke které administrativně patří obce Chocenice a Nové Město a osada Zlaté Slunce. - V jihozápadní části obce, v areálu bývalého hospodářského dvora dnes stojí přestavěná tvrz (čp. 37), na návsi obdélná kaple z 19. stol., 100 m západně od obce při silnici do Blinky výklenková barokní kaplička z 18. stol. a 300 m východně za obcí při silnici do Chocenic barokní výklenková kaplička z 18. stol. (opravená v r. 2000).
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * zaniklé tvrze * přestavěné tvrze * kaple * výklenkové kaple * kapličky * baroko * bitvy
  CitaceŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 59.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2010-11-18]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/brezany-i.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (2) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1