Počet záznamů: 1  

Kováň (Česko)

  1. Geografické jménoKováň (Česko)
    OkresMladá Boleslav
    Události1219 - první důvěryhodná zmínka o Kováni
    Osobnosti Vinařický, Karel Alois, - spisovatel, národní buditel
    Kuška, Josef, - církevní hodnostář
    Kováříček, Ladislav Josef, - učitel, regionální historik
    Maštálko, Josef, - učitel, veřejný pracovník
    Škoda, Václav, - protifašistický bojovník
    PopisObec asi 9 km západně od Mladé Boleslavi a asi 9 km jižně od Bělé pod Bezdězem, na Strenickém (Skalském) potoku. - Nadmořská výška: 300 m. - Území osídleno již od pravěku, mezi dnešním Kovancem, Skalskem a Kování archeologickými nálezy doložena doba laténská. Na stráni pod Svilnou nedaleko Kováně bylo nalezeno množství tavicích pecí, struska a tužkové nádoby na zpracování kovů - odtud patrně pochází i název obce. Písemně Kováň uváděna v souvislosti s vladyky z Kovaně již k r. 973, 1082 nebo ve 12. stol. (Hájkova Kronika Česká, kronika tzv. Dalimila), v l. 1219-1222 je uváděn Bohuš z Kováně jako člen družiny krále Přemysla Otakara II. Vladykové z Kováně v obci také patrně postavili tvrz (dnes zaniklá). Jako osada s farním kostelem zmiňována Kováň ve 14. stol. Během husitských válek byl další Bohuš z Kováně stoupence strany pod jednou, jeho majetek husité poplenili a obsadili. V 16. stol. prodal Burian Stranovský ze Sojovic celý kováňský statek Janovi Hrzánovi z Harasova, Kováň je tehdy uváděna jako městečko. Později byla připojena k Vrutici, od r. 1623 součástí statku Sovínky. - V Kováni stávaly dvě tvrze (dnes již ale není patrné kde), v severozápadní části obce kostel sv. Františka Serafinského. V l. 1833-1849 zde jako farář a katecheta působil český buditel a básník Karel Alois Vinařický (na Kováň za ním často přijížděl např. F. L. Čelakovský, František Palacký, Jan Krouský, Josef Kajetán Tyl, Šafařík ad.), na místní faře je dnes jeho pamětní deska. První kamenná škola v Kováni byla vystavěna v r. 1800 na místě dřívější zvonice (dnes obytný dům), nová školní budova postavena v r. 1895. Dějiny Kováně a školy sepsal zdejší učitel Ladislav Kováříček. V r. 1935 byl odhalen památník padlým v první světové válce. - K významným osobnostem obce dále patří církevní hodnostář Josef Kuška, učitelé a veřejní pracovníci Ladislav Josef Kováříček a Josef Maštálko a protifašistický bojovník Václav Škoda.
    Klíč.slovaobce * dějiny obce * archeologické nálezy * doba laténská * zpracování kovů * pece * majitelé obce * zaniklé tvrze * kostely * zaniklé zvonice * školní budovy * památníky * pomníky * osobnosti
    CitaceANDĚL, Rudolf et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda. 1984, s. 227.
    Máchův kraj. 1. vyd. Praha: Olympia, 1985. s. 158-159. Turistický průvodce ČSSR.
    FIŠERA, Zdeněk. Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku. Vyd. 1. Mladá Boleslav: Okresní muzeum Mladá Boleslav. 2002, s. 54.
    Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
    Odkazy (9) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
    (3) - Soubor jmen korporací - regionální památky
    (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
    (4) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.