Počet záznamů: 1  

Žleby (Kutná Hora, Česko)

 1. Geografické jménoŽleby (Kutná Hora, Česko)
  OkresKutná Hora
  Osobnosti Formanová, Ludmila - atletka, běžkyně
  Auerswald, Jaroslav - herec, režisér
  PopisVětší obec 18 km jihovýchodně od Kutné Hory a 7 km východně od Čáslavi. Nadmořská výška 243 m. Součástí obce jsou i vesnice Kamenné Mosty, Markovice a Zehuby. – První písemná zmínka z r. 1278. Jméno obce pochází od údolí řeky Doubravy, která tu vytvořila hluboký žleb - žlab. – Obec vznikla z rozsáhlého předhradí severozápadně od stejnojmenného hradu. R. 1356 za Karla IV. povýšena na královské město, které společně se špitálem, založeným r. 1370 Anežkou ze Žleb a s cisterciáckým klášterem z r. 1372 bylo vypáleno a pobořeno za husitských válek. – Na panství se vystřídalo hodně majitelů i několik českých králů. Významnými rody byly Kaisersteinové, Schönfeldové a Auerspergové. Do roku 1848 tvořilo žlebské panství 20 vesnic. – Na jihozápadní straně náměstí zámek - vyhledávaná památka s bohatými sbírkami zbraní. Severovýchodně od náměstí renesanční kostel Narození Panny Marie, vedle něho stará hrobní kaple Auerspergů. Na náměstí mariánský sloup. U silnice ve směru na Markovice zděná kaplička Nejsvětější Trojice z přelomu 18. a 19. stol. a kamenná socha sv. Jana Nepomuckého z počátku 19. stol. Několik památných domů - na náměstí dům čp.63 (přízemní budova z konce 18. nebo počátku 19. stol. ve stylu selského baroka) a bývalá radnice čp. 12 (jednopatrová budova z roku 1881 s novogotickou fasádou), v ulici Zámecká dva volně stojící empírové přízemní domy z počátku 19.stol (dům čp. 119 a čp. 120). Na návrší u školy zvonice - čtvercová stavba z počátku 19. stol. s kamennou dolní a dřevěnou horní částí. – Směrem na Markovice vede z obce lipová alej k již neexistující nové Auersperské hrobce. – K význačným osobnostem patří atletka Ludmila Formanová a herec a režisér Jaroslav Auerswald.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * panství * majitelé panství * zámky * kostely * kaple * kapličky * sloupy * sochy * památky * domy * radnice * zvonice * aleje * lípy * osobnosti
  CitacePOCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 4, T-Ž. Praha: Academia, 1982, s. 436-442.
  Žleby. In: Wikipedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 22.3.2018]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1sedlnice.
  Obec Žleby [online]. [cit. 22.3.2018]. Dostupné z: http://www.ouzleby.cz/.
  Zdroj datwww(Adresy ČR-MVČR)
  PoznámkaObec v okrese Kutná Hora.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (6) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
  (1) - Soubor jmen korporací
  (18) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (4) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (2) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Digitalizované dokumenty
  (6) - Odborná literatura, mapy
  (2) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (42) - ČLÁNKY
  (20) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.