Počet záznamů: 1  

Nosálov (Česko)

 1. Geografické jménoNosálov (Česko)
  OkresMělník
  Události1324 - první zmínka o obci
  1995 - vyhlášení vesnické památkové rezervace Nosálov
  PopisObec na jihovýchodním úpatí Vrátenské hory, 6 km severně od Mšena. - Nadmořská výška: 380 m. - Území osídleno již ve střední době kamenné, samotná obec písemně poprvé zmiňována v r. 1324 jako manský statek s příslušností ke hradu Bezděz. Sídlil zde Jindřich z Mutěnic, bezdězský purkrabí. Manství a příslušnost k Bezdězu přetrvala nejméně do 15. stol. V 15. a 16. stol. zmiňován rod Nosálovských z Přívor, část Nosálova tedy mohla být samostatným vladyckým statkem. V 16. stol. patřil Nosálov také k Bezdězu, který od r. 1558 vlastnili Berkové z Dubé a od r. 1623 Albrecht z Valdštejna. Ten r. 1627 daroval Nosálov augustiniánům eremitům z Bělé pod Bezdězem. Po r. 1634 statek vlastnili španělští montserratští benediktini, sídlící na hradě. Obec částečně poničena během třicetileté války. R. 1716 statek Bezděz s Nosálovem natrvalo připojen k panství Doksy, jehož osudy potom nadále sdílel. V obci žilo převážně české obyvatelstvo, odsun Němců po druhé světové válce se obce příliš nedotkl. - Nosálov dnes uváděn jako příklad gotické obce ze 14. stol., složené z tzv. franckých dvorců, zachovalo se zde několik ojedinělých pozůstatků pobělohorské výstavby (nejvýznamnější byla dnes již zaniklá renesanční brána z r. 1600 zdobená sgrafity, z usedlosti čp. 49 na jižní straně návsi). Dodnes nejzachovalejší soubor roubené lidové architektury v širokém okolí. U některých objektů pozdně barokní a empírové brány, dále výklenková kaplička Nejsvětější Trojice (z poloviny 19. stol.) na návsi a východně od obce bývalé hradiště Doubravice-Nosálov (Sellnerovo hradiště). V obci několik památných lip malolistých, na nedaleké Vrátenské hoře rozhledna. - V r. 1995 Nosálov prohlášen památkovou rezervací lidové architektury, je také členem Sdružení obcí Kokořínska.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * doba kamenná * lidová architektura * roubené stavby * památkové rezervace * dvorce * kaple * výklenkové kaple * hradiště * rozhledny * gotika * renesance * baroko * empír * památné stromy * lípy
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2. Praha: Academia, 1978, s. 478.
  Máchův kraj. 1. vyd. Praha: Olympia, 1985, s. 176.
  Mělnicko a Kokořínsko: 1: 50 000. 2. vyd. Praha: Klub českých turistů, 2000.
  PEŠTA, Jan. Encyklopedie českých vesnic. Vyd. 1. Díl 1. Praha: Libri, 2003, s. 169-171.
  DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 192.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (7) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.