Počet záznamů: 1  

Kněžice (Nymburk, Česko)

 1. Geografické jménoKněžice (Nymburk, Česko)
  OkresNymburk
  Události1295 - první zmínka o obci
  Osobnosti Havránek, Ladislav, - pedagog
  Prokeš, Jaroslav, - historik
  Skřivánek, Jaroslav, - chemik
  PopisObec 6 km severovýchodně od Městce Králové. - Nadmořská výška: 223 m. - Území osídleno pravděpodobně již v pravěku (při stavbě farské stodoly a domu čp. 2 nalezen kamenný mlat a zbytky popelnice). Písemně byly Kněžice poprvé uváděny v r. 1295, v souvislosti se Zdeslavem z Kněžic. V l. 1359-1365 obec drželi Přech a Mladota, synové Mikše Picka z Kněžic, kteří zde patrně také založili tvrz. Přímo pod ní v obci stával rybník Podtvrzník, který obec rozděloval na dvě části (každá z nich měla i svého rychtáře). Před r. 1415 koupil Kněžice Straniš z Kopidlna, jeho syn Purkart získal v okolí značný majetek a ke Kněžicím připojil i Městec Králové. R. 1485 koupil Kněžice s tvrzí a dvorem Zdeněk Loučeňský z Kopidlna, Mikuláš mladší Trčka z Lípy je naopak po r. 1501 připojil k Městci Králové. Od r. 1587 byly Kněžice součástí panství Dymokury. Během třicetileté války byla obec zcela vypálena a všechna stavení byla opuštěna. Ve druhé polovině 18. stol. byl zrušen i rybník Podtvrzník (hráz rozvezena až r. 1810) a v okolí rybníky Kněžický, Vosecký, Krčebník a lesní Beňovický. Na počátku 19. stol. byla v obci postavena kontribučenská sýpku pro dymokurské panství (existovala do r. 1863). - Uprostřed obce dnes kostel sv. Petra a Pavla, socha Panny Marie (od Kofránka z Vojic z r. 1874), sv. Jana Nepomuckého (z r. 1876) a sv. Václava (z r. 1888). - 2 km východně od Kněžic stávala zaniklá ves Beňovice. - Mezi význačné osobnosti obce patří pedagog Ladislav Havránek, historik Jaroslav Prokeš nebo chemik Jaroslav Skřivánek. - K obci Kněžice se váže pověst o nešťastné lásce zdejší kněžny a opuštěném rytíři Záhorském, podle nichž získaly své názvy obce Kněžice, Záhornice a Poušť. Druhá pověst vypráví o pokladu, který ukryl kněžický rytíř do zdejšího rybníka před Žižkou a jeho tábority. - Obec Kněžice je od r. 2004 zapojena do projektu ESO (Energeticky soběstačná obec).
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * zaniklé obce * tvrze * zaniklé tvrze * kostely * sochy * sýpky * rybníky * pověsti * energetika * vytápění
  CitaceOkolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 258.
  ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 197.
  SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. 3. vyd. Díl 10. Praha: Argo, 1997, s. 404.
  ANDERLOVÁ, Jitka. Region Nymburk: města a obce. 1. vyd. Poděbrady, 2001, s. 52.
  Obec Kněžice [online]. c2007. [cit. 2008-08-14]. Dostupné z: http://www.obec-knezice.cz/.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (7) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (28) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název