Počet záznamů: 1  

Hradové Střimelice (Česko)

 1. Geografické jménoHradové Střimelice (Česko)
  OkresPraha-východ
  Události31.12.1319 - první zmínka o obci
  Osobnosti Pavlík, Karel, - odbojář
  Heřman, Josef, - elektrotechnik
  Smolík, Vlastimil, - žokej
  PopisObec 4 km severně od Chocerad, 2 km západně od Stříbrné Skalice, pod kterou spadá. V historii nazývána Střimelice Dolejší (rozlišení od Střimelic Horních, dnes Kostelních), část obce byla označována také jako Dědice. - Nadmořská výška: 379 m. - První písemná zmínka o Střimelicích je z r. 1319 (31.12.), tehdy prodal Bernard z Cimburka "ves Střimelice, kde není kostela" (a vsi Zvánovice a Háčky) Kunhutě, abatyši u sv. Jiří na Pražském hradě. Klášter později Střimelice prodal, nový majitel, rytíř Jan zvaný Střimělička (písemně zmiňovaný k r. 1359), zde pravděpodobně před r. 1381 postavil hrad s hradní kaplí Početí Panny Marie. Počátkem 15. stol. získal hrad Jan Strýc z Dolních Střimelic (patrně z rodu Cimburků), pozdější přívrženec císaře Zikmunda. Od r. 1444 zde sídlil Zdebor z Bezejovic, r. 1474 koupil Střímelice Jindřich Jevišovický z Kunštátu, který vlastnil i Sázavský klášter. Po r. 1516 byly Střimelice připojeny ke Komornímu Hrádku, spolu s ním je r. 1525 od zadluženého Ludvíka Zajímače z Kunštátu získal Jaroslav ze Šelmberka. Jeho synové statek r. 1554 prodali Janovi mladšímu z Valdštejna a na Toužetíně, střimelický hrad byl již v té době pustý. Jeho zřícenina potom posloužila jako snadný zdroj stavebního materiálu pro obyvatele obce. Ve 13. a v 16. stol. byla u Střimelic započata těžba stříbra, ale byla zastavena pro nerentabilnost. Od r. 1848 nastal rozvoj obce, stávala zde jednotřídní škola. - Zřícenina bývalého hradu se dnes nachází severně u obce, za posledním domem, v obci dále barokní kamenný kříž, kaple Panny Marie se zvoničkou dnes slouží jako budova autobusové zastávky. - K významným rodákům patří např. odbojář Karel Pavlík (zahynul v koncentračním táboře), elektrotechnik Josef Heřman, žokej Vlastimil Smolík ad.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * hrady * zaniklé hrady * zříceniny * kaple * zvoničky * kamenné kříže * těžba stříbra * baroko * rodáci
  CitaceSEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl 15. Praha: Šolc a Šimáček, 1927, s. 104.
  ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 141-142.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 233.
  HLAVATÝ, Jakub. Penčice: Hradové Střimelice [online]. c2008. [cit. 2008-08-18]. Dostupné z: http://www.pencice.estranky.cz/clanky/okoli-stribrne-skalice/hradove-strimelice.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (3) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (3) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1