Počet záznamů: 1  

Sojovice (Česko)

 1. Geografické jménoSojovice (Česko)
  OkresMladá Boleslav
  Události1360 - první písemná zmínka
  2000 - obec samostatná
  Osobnosti Fabiánová - Šírová, Karla, - operní pěvkyně
  Pölzelbauerová, Leopolda, - spisovatelka
  Micka, Zdeněk, - výtvarník
  PopisObec na levém břehu Jizery asi 11 km severozápadně od Benátek nad Jizerou. Na území obce jsou též tři chatové osady, Radešín, Severka a Kotlík. - Původní název byl Sovojovice, znamenal ves lidí Sovojových. - Nadmořská výška: 118 m. - První dochovaná písemná zmínka pochází z r. 1360, kdy je vzpomínán vladyka Ivan ze Sovojovic a jeho syn Petr ze Sovojovic, v r. 1392 zmiňován Wlachen de Sowogiewicz, r. 1406 Johan de Sowgiowicz. Koncem 15. stol. se členové vladyckého rodu ze Sojovic začali psát s příjmením Stránovští. Nejznámějším byl Jaroš Stránovský ze Sovojovic a z Nového Stránova, úředník z doby krále Jiřího z Poděbrad. Během třicetileté války byla obec značně zničena a vypálena. Za Krajířů z Krajku, majitelů sousedního panství Brandýs, byla připojena k Brandýsu. V r. 1848 se obec osamostatnila, v l. 1986-1999 byla sloučena s dalšími třemi obcemi: Skorkov, Otradovice a Podbrahy, od r. 2000 je opět samostatná. - K památkám patří pomník padlým, kamenná zvonička z r. 1905, empirový křížek, secesní budova školy a most přes Jizeru z r. 1908. Dochovány stavby lidové architektury, např. roubené stavení čp. 17, u čp. 6 a 7 vyřezávané lomenice. Jižně od obce jsou jímací studny a úpravna pitné vody pro káranskou vodárnu. - Mezi významné osobnosti se řadí operní pěvkyně Karla Fabiánová-Šírová, spisovatelka Leopolda Pölzelbauerová, výtvarník Zdeněk Micka.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * pomníky * zvoničky * lidová architektura * mosty * školní budovy * secese * úpravny vody * kříže * osobnosti
  CitaceSTŘECHA, Aleš. Sojovice. Sojovice: Obecní úřad Sojovice, 2002. 40 s.
  DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 256. ISBN 978-80-242-1932-5.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (4) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (4) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (12) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
  Sojovice (Česko)

  geografický název

Počet záznamů: 1