Počet záznamů: 1  

Klášterní Skalice (Česko)

 1. Geografické jménoKlášterní Skalice (Česko)
  OkresKolín
  Události1345 - první zmínka o obci
  1357 - ve Skalici založen klášter
  1783 - klášter definitivně zrušen
  Osobnosti Kraus, Ota, - spisovatel
  Jirák, Josef, - malíř
  Krybus, Zdeněk, - sochař
  PopisObec 16 km západně od Kolína, 2,3 km severně od Kouřimi. Původně nazývaná Skalice, později Skalice Klášterská. - Nadmořská výška: 226 m. - Písemně poprvé zmiňovaná v r. 1345, tehdy zde měl majetek Adolf ze Skalice. V r. 1357 zde založil Dětřich z Portic, biskup Mindenský, cisterciácký klášter. Jeho stavba byla dokončena až r. 1400, součástí byl také chrám Milostné Panny Marie. V r. 1421 ale husité celý areál kláštera zničili, jeho majetek pak zapsal císař Zikmund městu Kouřimi. V r. 1690 byl klášter podruhé obnoven, definitivně zrušen za josefínských reforem v r. 1783. Klášterní budovy připadly náboženskému fondu, od kterého je r. 1819 koupil měšťan Jiří Dörfel a přestavěl na hospodářský dvůr se zámkem. V r. 1825 převzala velkostatek Dörfelova dcera Kateřina, provdaná Jeřábková. Její dcera Anna, provdaná za Antonína Ledera, zdědila Klášterní Skalici v r. 1833. Antonín Leder prodal v r. 1872 zámek se dvorem Janovi II. z Lichtenštejna. Lichtenštejnům byl majetek r. 1945 zestátněn. - V obci dodnes zchátralý zámek slouží místnímu zemědělskému družstvu, zámecká kaple je pustá. Na svahu nad středem obce zbytky rozbořeného bývalého kláštera, přes říčku Kouřimku v nejnižší části obce pod klášterem unikátní gotický most z konce 14. stol., u severní zdi bývalého kláštera drobná zděná zvonička z 19. stol., asi 1,5 km východně za obcí zbytek božích muk z doby okolo r. 1750. Na katastru obce se dále nachází soubor kvalitních barokních soch: za klášterem při silnici do Bošic socha sv. Jana Nepomuckého, v bývalé klášterní vinici při silnici k Třebovli socha Panny Marie, 200 m za obcí na levém břehu silnice do Bošic socha sv. Anny, asi 100 m severně za obcí socha sv. Prokopa. - K významným osobnostem obce patří např. spisovatel Otta Kraus, malíř Josef Jirák nebo sochař Zdeněk Krybus.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * kláštery * zaniklé kláštery * zaniklé kostely * zámky * sochy * boží muka * zvoničky * mosty * gotika * baroko * osobnosti
  CitaceŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 195.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 256-257.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2011-04-14]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/klasterni-skalice.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (4) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (3) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (12) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.