Počet záznamů: 1  

Pašinka (Česko)

 1. Geografické jménoPašinka (Česko)
  OkresKolín
  Události1374 - první zmínka o obci
  Osobnosti Radimský, Václav, - malíř
  Radimský, Ladislav, - politik
  Radimský, Vladimír, - diplomat
  PopisObec 4 km jižně od Kolína, nad Polepským údolím. - Nadmořská výška: 367 m. - Území osídleno již v pravěku, jižně od obce byly údajně odkryty dva kostrové keltské hroby (zbytek laténského náramku z modrého skla uložen v muzeu v Kolíně). Pozdější obec byla původně nazývána Pašiněves, jako taková písemně poprvé uváděna v r. 1374, kdy zde měl majetek Buzek z Pašiněvsi z rodu Lipanských. V té době byla obec patrně majetkově rozdělena na několik částí, kromě Buzka je zde k r. 1380 doložen ještě Václav z Pašinky a k r. 1395 Zbraslav z Pašinky. Kromě toho ještě část obce náležela ke dvoru, jehož prvním doloženým majitelem byl kutnohorský měšťan Václav Wunderwein. Ten r. 1384 prodal dvůr kolínskému měšťanovi Václavu Hamrovi a od té doby se majitelé dvora a části obce řídili kolínským městským právem. Za Hamrů byla v této části obce vystavěna tvrz. V r. 1414 koupil dvůr, tvrz a příslušnou část obce Jan ze Smržova, r. 1460 náležela Pašiněves vladykům Širokým z Mírovic, kteří obnovili mlýn při potoce pod tvrzí, zničený během husitských válek. Po r. 1464 získal všechny části obce Jan z Trojanovic a spojil je opět do jednoho celku, za něho také zanikla závislost na kolínském městském právu. Janův syn Petr, zvaný Pašinka, prodal v r. 1510 Pašinku Bohuslavovi z Dobřenic. Během 16. a 17. stol. se v držení tvrze, dvora a obce vystřídalo několik majitelů, nejdéle zde vládli v l. 1547-1645 Kasaličtí z Kaštic a v l. 1675-1693 Salazarové de Monte Albano. Od Jana Salazara de Monte Albano koupil r. 1693 koupil tvrz, dvůr a ves bohatý pražský měšťan Vilém Arnošt Nigroni z Riesenbachu, který patrně nechal tvrz upravit na barokní zámeček. V r. 1712 koupil Pašinku Leopold Vežník z Věžník a připojil ji ke svému panství Ratboř. Součástí tohoto panství zůstala Pašinka až do r. 1885, kdy ji Terezie Pecingárová z Bydžína prodala kolínským měšťanům Václavovi a Janovi Radimským. Příslušníci rodu Radimských patří k nejvýznamnějším osobnostem obce (malíř Václav Radimský, politik a národohospodář Ladislav Radimský, významný československý diplomat Vladimír Radimský). - V severní části obce nad údolím dnes zachovaná tvrz, na návsi uprostřed obce kaple sv. Jana Nepomuckého, na severozápadním okraji obce u staré polní cesty ke Kolínu boží muka, u nich památná lípa malolistá.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * doba laténská * doba železná * majitelé obce * tvrze * kaple * boží muka * lípy * památné stromy * osobnosti
  CitaceŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 362-363.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 350.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2011-06-30]. Dostupné z: http://cestyapamatky.cz/kolinsko/pasinka.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
  (4) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (3) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.