Počet záznamů: 1  

Minice (Kralupy nad Vltavou, Česko)

 1. Geografické jménoMinice (Kralupy nad Vltavou, Česko)
  Viz též (Širší termín) Kralupy nad Vltavou (Česko)
  Události1352 - první písemná zpráva
  1960 - obec připojena ke Kralupům nad Vltavou
  Osobnosti Spitz, Josef - učitel
  Heveroch, Antonín - lékař
  Jirsík, Jan Valerian - kněz
  URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=50.22508,14.29889&z=12
  PopisMěstská čtvrť Kralup nad Vltavou na jihozápadním okraji města. Původní obec vznikla v blízkosti soutoku Zákolanského potoka s potokem Debrnským při cestě na Prahu. - Nadmořská výška: 200 m. - Území osídleno již v pravěku, jak dokládají nálezy několika prehistorických kultur, počínaje neolitem. Na ostrožně nad údolím Rusavky objeveno hradiště z mladší až pozdní doby halštatské (6.-5. stol. př. Kr.). - První písemná zpráva je z r. 1352 v souvislosti s kostelem sv. Jakuba Většího, kdy jako farní obec musela odevzdávat papežské desátky. Až do r. 1425 byla nepřetržitě věnným statkem českých královen, poslední byla manželka Václava IV. královna Žofie. Od r. 1530 patřila k panství Mikovice, od r. 1545 až do r. 1848 k nelahozevskému panství. V 17. stol. se na místních vinicích pěstovala vinná réva, od pol. 18. stol. se v okolí těžilo uhlí. Díky své poloze u hlavní silnice do Saska zde vzniklo také několik zájezdních hostinců. - V r. 1960 připojena jako IV. městská část ke Kralupům nad Vltavou. - K památkám patří kostel sv. Jakuba Většího na návrší, fara vedle kostela, socha sv. Jana Nepomuckého u kostela, kamenný kříž nad zatáčkou do Turska, bývalý mlýn se sochou sv. Floriána, kaplička sv. Gottharda mezi Minicemi a Turskem aj. Za Minicemi u kladenské silnice se nachází přírodní památka Minická skála, místními nazývaná Havlíčkova skála. - K slavným osobnostem se řadí učitel Josef Spitz, který byl prvním učitelem hudby Antonína Dvořáka a lékař Antonín Heveroch, zakladatel moderní české psychiatrie.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * městské části * majitelé obce * archeologické nálezy * neolit * hradiště * vinice * těžba uhlí * zájezdní hostince * kostely * sochy * fary * kříže * kamenné kříže * kapličky * přírodní památky * skály * osobnosti
  CitaceSTUPKA, Josef. Kralupy nad Vltavou: městské části a blízké okolí v minulosti a ve vzpomínkách. Kralupy nad Vltavou: Tomáš Fábin, 2004, s. 215-228.
  Zdroj datwww(Adresy ČR-MVČR)
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (21) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (5) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (30) - ČLÁNKY
  Databáze národních autorit NK ČR
  geografický název

  geografický název

Mapa

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°13'30.36"N, 14°17'56.04"E

GPS: 50°13'30.36"N, 14°17'56.04"E

Počet záznamů: 1