Počet záznamů: 1  

Bříství (Nymburk, Česko)

 1. Geografické jménoBříství (Nymburk, Česko)
  OkresNymburk
  Události993 - zmínka o obci
  1318 - písemná zmínka
  2004 - udělen znak a vlajka
  Osobnosti Habsburkové (rod) - majitelé
  Trčkové z Lípy (rod) - majitelé
  Švarc, Miroslav, - učitel a kronikář
  PopisObec 8 km severně od Českého Brodu, 20 km jihozápadně od Nymburka. Leží na strategicky významném místě, u nájezdu na dálnici D 11. - Nadmořská výška: 193 m. - Název odvozen od břistie - staročeského výrazu pro jilmový les. Prastará středověká obec, zmiňovaná již v listinném falzu r. 993, kdy byla vyňata ze Slavníkovského panství a byla darována Břevnovskému klášteru. Historicky doložená písemná zmínka o obci je z r. 1318. V 15. stol. byla součástí přerovského panství, v 16. století patřila císaři Ferdinandu I., r. 1608 ji dal císař Rudolf II. dědičně Janovi Rudolfovi Trčkovi z Lípy a byla součástí panství Kounice. - V obci na návsi stojí původně románský, dnes zbarokizovaný kostel Nalezení Sv. Kříže se zvonicí, barokní socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1702, ukázky lidové architektury v podobě brány barokizujících tvarů z konce 18. stol. jsou např. u čp. 7 severně pod kostelem a u čp. 26 při silnici na Vestec. Na Břístevské hůře severovýchodně za obcí (za dálnicí D11) zřícenina barokní kaple Povýšení Sv. Kříže z r. 1714, zničená při pálení čarodějnic r. 1818. - K významným rodákům patří učitel a kronikář Miroslav Švarc.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * kostely * kaple * zříceniny * sochy * brány * baroko * vrchy * obecní znaky * vlajky
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 1. Praha: Academia, 1977, s. 141-142.
  SEDLÁČEK, August. Místopisný slovník historický království Českého. Praha: Argo, 1998, s. 65.
  DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 31.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (4) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (2) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (6) - ČLÁNKY
  Bříství (Nymburk, Česko)

  geografický název

Počet záznamů: 1