Počet záznamů: 1  

Kněžičky (Nymburk, Česko)

 1. Geografické jménoKněžičky (Nymburk, Česko)
  OkresNymburk
  Události1391 - první zmínka o obci
  Osobnosti Valdštejnové (rod)
  Kinští (rod)
  PopisObec 5 km jihovýchodně od Městce Králové, 10 km západně od Chlumce nad Cidlinou. - Nadmořská výška: 227 m. - Stávala poblíž důležité obchodní zemské stezky (též kladskopolská, později královská nebo slezská), která vedla z Prahy přes Nymburk, Městec a Chlumec k Hradci, Náchodu do Vratislavi. Písemně obec poprvé připomínána r. 1391, kdy byla sídlem Ivana, do r. 1410 zde sídlil Zikmund z Kněžiček. Později patřila k panství Dymokury, v 16. stol., za Buriana Šlibovského ze Skřivan byl dvůr Kněžičky s ovčínem a mlýnem připojen ke statkům Vykleky a Slibovice, s nimi se dostal k panství Chlumec nad Cidlinou. Historie Kněžiček je potom shodná s obcemi Výkleky a Slibovice. Za účast v protihabsburském povstání byla v r. 1620 Burianu Šlibovickému ze Skřivan zkonfiskována třetina majetku, statek Slibovice a Vykleky získal v r. 1621 Albrecht z Valdštejna, od r. 1627 je držel rod Vchynských (Kinských). Od Oktaviána Vchynského (Kinského) ze Vchynic koupila r. 1645 statek Výkleky Marie Bleilebenová z Pichelbergu a postoupila ho Strahovskému klášteru. V r. 1652 koupil statky Slibovice a Vykleky Václav Albrecht Vltavský z Manswartu, jeho syn Václav Matyáš je postoupil r. 1673 Ferdinandovi Leopoldovi Kustošovi ze Zubřího a Lipky. Potom je získali opět Kinští, kteří v oboře jižně od obce vystavěli zámek (dnes hotel Obora). - V katastru obce dnes leží Národní přírodní rezervace Kněžičky.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * obchodní stezky * zámky * hotely * obory * chráněná území * národní přírodní rezervace
  CitaceŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 197, 454.
  Kněžičky [online]. c2008. [cit. 2008-08-21]. Dostupné z: http://www.knezicky.cz/.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (4) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.