Počet záznamů: 1  

Přírodní památka Sprašová rokle u Zeměch (Mělník-oblast, Česko)

 1. Geografické jménoPřírodní památka Sprašová rokle u Zeměch (Mělník-oblast, Česko)
  Jiné jménoSprašová rokle u Zeměch
  Místo Zeměchy (Kralupy nad Vltavou, Česko)
  OkresMělník
  Vznik19.12.1986 - vyhláška ONV Mělník
  PopisNa jihozápadním okraji obce. - Rozloha: 1, 5 ha; nadmořská výška: 195-214 m. - Jedná se o starou vozovou cestu, která byla přívalovými dešti z dosti rozsáhlé sběrné oblasti nad roklí prohloubena až na 23 m. Celková délka rokle je asi 450 m a její průměrná výška kolem 15 m. Dno rokle je suché a nerovné. Spraš se ukládala asi 200 tisíc let a střídání dob ledových a meziledových je zde patrné v podobě světlých a tmavých pruhů půdy. - Nejcennější jsou zbytky stepní vegetace na okrajích rokle a na teráskách. Roste zde např. kozinec bezlodyžný a cizrnolistý, pelyněk pontický, hlaváček jarní, modřenec tenkokvětý, višeň křovinná a hvězdice chlumní, z dřevin převládá jasan a akát. Jihozápadní část tvoří lesní porost s převahou javoru, dubu a akátu s hájovou květenou v podrostu. - Žijí zde společenstva stepních bezobratlých, především blanokřídlého hmyzu, vzácný je sklípkánek (Atypus muralis) a z měkkýšů suchomilka (Helicella striata). - Území je ohroženo rychlým zarůstáním dřevinami. V r. 1993 byl proto v rokli proveden rozsáhlý asanační zásah, při němž byly smýceny téměř všechny dřeviny a profil rokle byl uvolněn a prosvětlen. - Přírodní památka patří k opěrným bodům evropské sprašové stratigrafie.
  Klíč.slovapřírodní památky * chráněná území * rokle * spraše * čtvrtohory * stratigrafie * stepní porosty * vzácné rostliny * bezobratlí * pavouci
  CitaceNĚMEC, Jan, LOŽEK, Vojen (ed.). Chráněná území ČR 1. 1. vyd. Praha: Consult, 1996, s. 108-109.
  STUPKA, Josef. Kralupy nad Vltavou: městské části a blízké okolí v minulosti a ve vzpomínkách. Kralupy nad Vltavou: Tomáš Fábin, 2004, s. 234.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (4) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1