Počet záznamů: 1  

Štětkovice (Česko)

 1. Geografické jménoŠtětkovice (Česko)
  OkresPříbram
  Události1923 - obec získala samostatnost
  Osobnosti Lipovský z Lipovic, Jindřich - misionář
  Rieger, František Ladislav - politik
  PopisObec 3 km severovýchodně od Kosovy Hory, asi 6 km severovýchodně od Sedlčan. Spadají pod ní obce Bořená Lhota, Chrastava a Sedlečko. - Nadmořská výška: 436 m. - Původně se obec nazývala Ščedrkovice po svém zakladateli Ščedrkovi, na Štětkovice název změněn v 16. stol. Do té doby patřila rytířům z Maršovic. Od r. 1554 obec držel Jan z Říčan a připojil ji ke Kosově Hoře. Na počátku 18. stol. náležela Františku Mikuláši Bzenskému z Prorub, který je odkázal své dceři (provdané za Václava Leopolda Jana Radeckého z Radče), r. 1787 koupil obec rytířský rod Lipovských z Lipovic. Od r. 1881 byla majetkem Leopolda Polláka, poslanece říšské rady ve Vídni a poslance v zemském sněmu. Udržoval přátelské styky s JUDr. Františkem Ladislavem Riegrem, který ho zde často navštěvoval. Leopold Pollák se v 19. stol. zasloužil o stavbu železniční dráhy do Sedlčan a usiloval o její prodloužení do Příbrami. V horní části obce zřídil nádraží a na něm v r. 1896 poštovní a telegrafní úřad. Zvelebil velkostatek a v r. 1884 při něm založil lihovar. Po jeho smrti převzal v r. 1900 štětkovický velkostatek syn Emanuel Pollák, který založil hasičský sboru ve Štětkovicích v r. 1905 a byl jeho velitelem. V l. 1923-1931 byl prvním starostou obce, založil obecní knihovnu a obecní kroniku. - Za 2. sv. války se obec stala součástí vojenského cvičiště Zbraní SS Benešov a její obyvatelé se museli 1. 4. 1944 vystěhovat. - V obci dnes zámek (původně tvrz obklopená rybníky), barokní mlýn, sýpka nad rybníkem, barokní sochy sv. Antonína Paduánského a sv. Jana Nepomuckého z 18. stol. u mešní kaple z r. 1931. Poblíž kaple je žulová zvonička z r. 1868 s obrázkem sv. Floriána. - K významným rodákům obce patří např. Jindřich Lipovský z Lipovic, misionář v Anglii, Americe a v Číně. - U obce lomy na žulu, v okolí obce četné rybníky (např. Jelito, Klobása). - Obec je členem Sdružení obcí Sedlčanska.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * tvrze * zámky * mlýny * špýchary * sýpky * sochy * kaple * kapličky * nádraží * rybníky * lomy * těžba žuly * vysídlení
  CitaceStřední Povltaví. 1. vyd. Praha: Olympia, 1984, s. 281.
  HABART, Čeněk. Sedlčansko, Sedlecko, Voticko. Díl IV. Sedlčany: Alfa Print, 1994, s. 327-330.
  Průvodce po památkách a významných prvcích v regionu MAS Sedlčansko. Krásná Hora nad Vltavou: MAS Sedlčansko, 2011, s. 38.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (2) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (5) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.