Počet záznamů: 1  

Horní Chvatliny (Česko)

 1. Geografické jménoHorní Chvatliny (Česko)
  Viz též (Širší termín) Dolní Chvatliny (Česko)
  OkresKolín
  Události1250 - první zmínka o obci
  PopisObec 3 km severovýchodně od Zásmuk, 1 km jihozápadně od obce Dolní Chvatliny. - Nadmořská výška: 295 m. - Písemně poprvé uváděna k r. 1250, v souvislosti s Přibyslavem z Chvatliny. Není ovšem zřejmé, zda se jedná o Dolní nebo Horní Chvatliny. V r. 1295 zmiňován Tas z Chvatlin (jako svědek při určování hranic Ratají nad Sázavou), k r. 1318 Lidéř z Chvatliny a Markvart z Chvatliny, v r. 1359 Albrecht z Chvatlin. R. 1369 prodal Ježek z Chvatliny Dolní Chvatliny Vavřinci z Mlékovic, potom je drželi jeho synové Soběn a Vesel. V r. 1386 byly Chvatliny rozděleny na Hořejší a Dolejší, přičemž Horní Chvatliny připadly jako odúmrť králi Václavovi IV. Před r. 1654 se Horní Chvatliny staly samostatným statkem, tehdejší majitelka Anna Ersteterová nechala při dvoře vybudovat prostorné stavení (tvrzí). V r. 1655 prodala Alena Ludmila Rašínová, rozená Myšková ze Žlunic, obec se dvorem a tvrzí městu Kutná Hora, které je spojilo se statkem Lošany. R. 1678 koupil obec i tvrz Adolf Vratislav ze Šternberka, majitel panství Zásmuky, při tomto panství již Horní Chvatliny zůstaly natrvalo. - Dnes v obci pískovcová zvonička z r. 1832, ukázka lidové secesní architektury (čp. 60) a tzv. Zahradní železnice Zásmucka (ZŽZ). - Obec Horní Chvatliny spadá pod správu obce Dolní Chvatliny.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * tvrze * zvoničky * lidová architektura
  CitaceŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 123.
  ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 92.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2010-07-23]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/horni-chvatliny.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (2) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (3) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (2) - Odborná literatura, mapy
  (5) - ČLÁNKY
  (3) - Regionální literatura - knihy
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1