Počet záznamů: 1  

Sedlov (Kolín, Česko)

 1. Geografické jménoSedlov (Kolín, Česko)
  OkresKolín
  Události1465 - první zmínka o obci
  PopisObec 7 km jižně od Kolína. - Písemně poprvé připomínána v až r. 1465, tehdy náležela Martinovi ze Dříně. Od něho ji v r. 1486 koupil majitel nedaleké Ratboře, Jan Hrabaň z Přerubenic. K Ratboři patřil Sedlov až do poloviny 16. stol. Okolo r. 1540 byla obec majetkově rozdělena. Jedna část nadále patřila k Ratboři (Václav Popel z Vesce), druhá část jako samostatný statek náležela r. 1542 kutnohorskému měšťanovi Jindřichovi z Vilémovce. Jindřichovy sestry Anna a Kateřina prodaly sedlovský statek r. 1559 Leonoře Hrabaňové z Přerubenic, její sestra Anna postoupila Sedlov r. 1575 svému manželovi Adamovi mladšímu Věžníkovi. R. 1579 náležel Sedlov Václavovi Vlkovi z Kvítkova, r. 1600 jeho synovi Jindřichovi a po něm Václavovi Voděradskému. V r. 1607 prodala Václavova dcera Kateřina Voděradská obec Sedlov spolu s tvrzí Mikuláši Horňateckému z Dobročovic, sňatkem s jeho dcerou Marianou Sedlov před r. 1615 získal Adam Mírek ze Solopysk, jemu byl ale r. 1623 majetek zkonfiskován pro účast v protihabsburském odboji. Ještě téhož roku koupil zkonfiskovaný statek majitel Ratboře, Ondřej Horňatecký z Dobročovic. R. 1634 byl Sedlov vydrancován saským vojskem. V r. 1643 zdědila Sedlov Ondřejova dcera Apolena Ludmila, provdaná za Bohuchvala Berku z Dubé, a v r. 1646 prodala novému majiteli Ratboře, Jindřichovi Kraftovi z Lammersdorfu. Tak byly obě části obce opět spojeny a Sedlov trvale připojen k Ratboři. - V obci dnes na návsi kaple Povýšení Sv. Kříže se zvoničkou, v sousedství pomník padlým v první světové válce. V hospodářském dvoře zbytky zbořené tvrze.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * tvrze * zaniklé tvrze * kaple * zvoničky * památníky * pomníky * hospodářské dvory
  CitaceŠIMEK, Tomáš; et al. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 441. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy.
  ÚLOVEC, Jiří. 1. vyd. Praha: Libri, 2000, s. 260-262. Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2009-08-04]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/sedlov.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (2) - Regionální literatura - knihy
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.