Počet záznamů: 1  

Doubravčany (Česko)

 1. Geografické jménoDoubravčany (Česko)
  OkresKolín
  PopisMalá obec v údolí Vavřineckého potoka, 16 km severozápadně od Kolína a 2 km severozápadně od Zásmuk, pod které dnes administrativně spadá. - Nadmořská výška: 283 m. - Název odvozen od doubravy. Podle archeologických nálezů území osídleno již v neolitu. Do r. 1421 byla obec, původně zvaná Doubravičany, majetkem Sázavského kláštera, po husitských válkách byla v r. 1436 zapsána Janu Zajímačovi z Kunštatu. Kolem r. 1528 přešly zadlužené statky po Ludvíku Zajímačovi z Kunštátu na Prokopa Trmala z Toušic a v r. 1565 se staly součástí zásmuckého panství Šternberků, k němuž náležely až do roku 1848. - V obci zachován bývalý mlýn s pavlačí, dřevěné špejchárky a při silnici k Zásmukám výklenková kaple sv. Václava. Na katastru obce dochovány dvě slovanská hradiště (Na Šancích a Na Hradišťatech), na severovýchodním okraji obce se nachází v bývalém lomu ojedinělá geologická přírodní památka Stébelnatá rula.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * části obce * majitelé obce * mlýny * špýchary * kaple * výklenkové kaple * hradiště * slovanská hradiště * přírodní památky
  CitaceSEDLÁČEK, August. Místopisný slovník historický království Českého. Praha: Argo, 1998, s. 157-158.
  DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 61.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (3) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1