Počet záznamů: 1  

Sudovo Hlavno (Česko)

 1. Geografické jménoSudovo Hlavno (Česko)
  Události1130 - první zmínka o obci
  2010 - udělen obecní znak a vlajka
  Osobnosti Chadimová, Anna, - první tanečnice polky
  URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=50.2628,14.6853&z=12
  PopisObec 8 km severně od Staré Boleslavi. V historii nazývána též Hlaven (toto slovo dříve označovalo nedopalek polena, z něhož se v milíři pálilo uhlí). - Nadmořská výška: 180 m. - Osada Hlavno písemně poprvé zmiňována již v zakládací listině kapituly Boleslavské z r. 1052, není však přesně rozlišeno, zda se jedná o Hlavenec, Kostelní Hlavno nebo Sudovo Hlavno. K těmto obcím se váže pověst o vladykovi Sudovi, který byl přepaden při návratu z lovu. V sousedních Konětopech mu prý utopili koně, jeho kosti byly uloženy v Kostelním Hlavně, hlava odpočívá v Hlavenci, osada, kde sídlil na malé tvrzi nese jméno Sudovo Hlavno. Podle jiné verze jsou názvy obcí odvozeny od nedalekého návrší (206 m n. m.) zvaného podle svého tvaru Kobylí hlava. Podle jazykovědců byl pro rozlišení označován Hlaven Malý jako Hlavenec, Hlaven Větší nebo Veliký později Rynšův (od jména Ryneš - Rynhart, Reinhart), dnes Sudovo Hlavno a Hlaven Kostelní, kde byl kostel. - Před husitskými válkami bylo Sudovo Hlavno majetkově rozděleno, jedna část patřila do r. 1384 k boleslavské kapitule. V r. 1386 pronajala kapitula zdejší dvůr Janovi z Hlavence. Za něho nebo za jeho dědiců zde byla vystavěna tvrz. Okolo r. 1400 byl uváděn Řehoř z Hlavna. Během husitských válek kapitula své panství ztratila, Hlavno získal vladycký rod Sudů z Kunratic, kteří opět spojily obě části obce. Od nich získalo Hlavno město Nymburk. V r. 1547 bylo za účast v protihabsburském povstání Nymburským Hlavno odňato, r. 1559 připojeno k panství Brandýs. - U obce bývaly lomy na kámen (opuku), dnes srovnány s okolním terénem. - K památkám patří na návsi klasicistní zvonice kombinovaná s budovou váhy z r. 1905, vedle stojí železný křížek na pískovcovém podstavci, z lidové architektury dochován např. dům čp. 25 s bránou ve stylu tzv. selského baroka, dům čp. 24 aj. V r. 1925 byl postaven památník obětem 1. sv. války od Emanuela Zentnera. Na začátku tzv. Krchovské polní cesty mezi Kostelním a Sudovým Hlavnem stojí dřevěný kříž (původní litonový na pískovcovém podstavci byl zničen). Označuje místo, kde byl po třicetileté válce hromadný hrob padlých. Podle místní pověsti se zde zjevovaly přízraky bezhlavých mužů. K zajímavostem patří, že v obci zemřela jako žebračka Anna Chadimová provdaná Slezáková, která jako první tancovala polku. Pochována je na hřbitově v Kostelním Hlavně. - Obec Sudovo Hlavno původně patřila do okresu Mladá Boleslav, od 1.1.2007 připojena k okresu Praha-východ. Je součástí mikroregionů Cecemínsko a Dolní Pojizeří.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * pověsti * pojmenování * tvrze * zaniklé tvrze * zvonice * památníky * lidová architektura * kříže * hromadné hroby * lomy * těžba opuky * baroko * klasicismus
  CitaceHRŮZOVÁ, Marie. Sudovo Hlavno: Historie obce [online]. c2008. [cit. 9.11.2008]. Dostupné z: http://www.sudovo-hlavno.cz/.
  HOUDKOVÁ, Lenka a kol. Rok na vsi: Sudovo Hlavno, střípky z historie a současnosti. Sudovo Hlavno: Obec Sudovo Hlavno, 2014. 125 s. ISBN 978-80-260-6770-2.
  Zdroj datwww(Adresy ČR-MVČR)
  PoznámkaObec v okrese Praha-východ.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
  (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (9) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR

Mapa

Sudovo Hlavno (Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°15'46.08"N, 14°41'7.08"E

GPS: 50°15'46.08"N, 14°41'7.08"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.