Počet záznamů: 1  

Kolešov (Rakovník, Česko)

 1. Geografické jménoKolešov (Rakovník, Česko)
  OkresRakovník
  Události1319 - první zmínka o obci
  PopisObec 7,5 km severovýchodně od Jesenice, 10 km jihovýchodně od Podbořan. V historii nazývaná Velký Kolešov. - Nadmořská výška: 850 m. - Písemně poprvé zmiňována r. 1319, tehdy Jan Lucemburský povolil Aleši Lintvurmovi, aby ji vysadil právem zákupním. Obec Kolešov patřila k manské soustavě hradu Křivoklátu, její další majitel Ješek Lintvurm byl od r. 1337 na Křivoklátě purkrabím. Za něho je v Kolešově také uváděna tvrz. V 15. stol. se majitelé obce často střídali, počátkem 16. stol. patřil Kolešov ke Strojeticím a byl propuštěn z manství. Od poloviny 16. stol. byla obec samostatným, na hradě nezávislým zbožím. Potom se majitelé obce opět často střídali, před r. 1589 ji držel Radslav ze Vchynic, k r. 1591 Zdislav Údrčský, potom Bedřich nebo Václav Mašťovský z Kolovrat a po něm Volf Beřkovský ze Šebířova. Od něho koupil Kolešov r. 1606 Beneš Kolovrat Libštejnský, po něm jej v r. 1617 zdědil syn Jaroslav Julius. Pro účast v bitvě na Bílé hoře propadl kolešovský statek konfiskaci a v r. 1623 byl prodán Heřmanovi z Questenburka. Kolešov byl pak až do zrušení roboty připojen k Nepomyšli. Během třicetileté války vylidněný Kolešov byl následně dosídlen německým obyvatelstvem. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo násilně vystěhováno (v r. 1930 zde žilo 59 Čechů a 295 Němců), potom byla obec celkem úspěšně dosídlena Čechy. - V obci na návsi dnes dominantní budova školy, poblíž na bývalém tvrzišti neorománská kaplička, v jižní části obce dochován kamenný sokl po křížku. Součástí historické zástavby obce jsou impozantní stodoly a patrové chmelové sušárny.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * tvrze * zaniklé tvrze * kaple * kříže * vesnická architektura
  CitaceANDĚL, Rudolf; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1984, s. 207.
  PEŠTA, Jan. Encyklopedie českých vesnic. Vyd. 1. Díl 1. Praha: Libri, 2003, s. 114.
  BLAŽKOVÁ, Kateřina, LOMECKÁ, Jana, NEUSTUPNÝ, Zdeněk. Po stopách zaniklých sídel: katalog k výstavě středověkých nemovitých archeologických památek Rakovnicka. Muzeum T. G. Masaryka: Rakovník, 2008, s. 17.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (3) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název

Mapa

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°9'25.73"N, 13°30'36.11"E

Počet záznamů: 1