Počet záznamů: 1  

Bojmany (Žehušice, Česko)

 1. Geografické jménoBojmany (Žehušice, Česko)
  Viz též (Širší termín) Žehušice (Kutná Hora, Česko)
  OkresKutná Hora
  Události1257 - první zmínka o obci
  Osobnosti Honzík, Edvard, - archeolog
  Pilný, Čeněk, - pedagog a odborný publicista
  PopisObec 6 km severovýchodně od Čáslavi, 2,3 km jihovýchodně od obce Žehušice, za Žehušickou oborou. - Nadmořská výška: asi 200 m. - Území osídleno již v pravěku, archeologicky doložena mladší doba kamenná (nález sekeromlatu). Písemně Bojmany poprvé zmiňovány r. 1257, tehdy zde sídlili vladykové Sulislav a Bohuslav z Bojman. Název obce odvozen snad z názvu české země Bohemia. Bojmany byly samostatným statkem s tvrzí, od r. 1364 zde stál farní kostel. V r. 1372 držel zdejší tvrz kutnohorský měšťan Václav Temlin. Další kutnohorský měšťan Fryduš Kundl odkázal r. 1422 Bojmany majiteli žehušického panství Janu Chotouňovi z Nestajova. Během husitských válek obec s tvrzí zpustla, i přes snahy krále Zikmunda o její získání zůstala součástí panství Žehušice. V r. 1551 žehušické panství náleželo Karlovi ze Žerotína, r. 1558 je prodal Zdeňkovi Meziříčskému z Lomnice. Bojmanský kostel se stal filiálním, chátral, r. 1823 byl jako zcela zpustlý zbourán. Jeho zvony a náhrobky z přilehlého hřbitova byly přeneseny do kostela sv. Marka v Žehušicích a na zdejší hřbitov (dnes také zrušený). Osudy žehušického panství sdílely Bojmany až do r. 1848. Po r. 1880 se začaly postupně vylidňovat, úbytek obyvatel zrychlil zejména po druhé světové válce. Dnes v Bojmanech žije asi 100 obyvatel, což je zhruba třetina počtu obyvatel druhé poloviny 19. stol. Po r. 1948 začal klesat i počet obydlených domů, dnes je značná část usedlostí využívána k rekreačním účelům. Až do r. 1960 byly Bojmany samostatnou obcí, od té doby jsou katastrálně přičleněny do Žehušic. - Připomínkou bývalé tvrze je dnes pouze pomístní název Na Zámku. Nejstarší usedlosti v obci pocházejí ze druhé poloviny 19. stol. (čp. 22, 34, 48), lidovou architekturu doplňuje charakteristický litinový křížek a při něm novodobá kovová vidlicová zvonička (30. l. 20. stol.) s betonovou ohrádkou, v jižní části obce. Pozůstatkem bývalé rybniční soustavy žehušického panství jsou vantroky (dnes beton) - jediný akvadukt v okolí, který přiváděl vodu v náhonu do dnes vypuštěného rybníka Kravince a potom až na žehušický mlýn a dále náhon k zaniklým rybníkům. - K významným osobnostem obce patří archeolog Edvard Honzík a pedagog a odborný publicista Čeněk Pilný.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * zaniklé tvrze * lidová architektura * litinové kříže * zvoničky * akvadukty * náhony * zaniklé rybníky * osobnosti
  CitaceŠIMEK, Tomáš et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda. 1989, s. 47.
  FORŠTOVÁ, Marcela. Historické okénko: Bojmany. Čtvrtletník pro Žehušice a Bojmany. 2012, roč. 2, č. 5, s. 5.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (4) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (6) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1