Počet záznamů: 1  

Davle (Česko)

 1. Geografické jménoDavle (Česko)
  OkresPraha-západ
  Události999 - první zmínka o Davli
  1310 - Davle uváděna již jako městečko
  11.03.2008 - udělen status městyse
  Osobnosti Vančura, Vladislav - spisovatel
  Borovička, Antonín - hudební skladatel, kapelník
  Dítětová, Cyrila - malířka
  Benda, Zdeněk - kontrabasista
  PopisMěstys na levém břehu řeky Vltavy, při jejím soutoku se Sázavou. - Nadmořská výška: 325 m. - První zmínka o Davli již z r. 999, kdy byl na ostrově naproti osadě založen benediktinský klášter zvaný Ostrovský nebo sv. Jana Křtitele na Ostrově. V r. 1310 v bule papeže Klimenta uváděna Davle jako městečko se znakem a trhovým právem. Po zrušení kláštera v r. 1517 byly osady patřící klášteru (včetně Davle) připojeny ke Slapům. Obyvatelstvo se zabývalo zemědělstvím, rybářstvím a včelařstvím, archeologické nálezy dokládají rozvinutou řemeslnou výrobu (kovářství, sedlářství, obuvnictví a hrnčířství). Od r. 1841 se v místních lomech těžil kámen (u obce lom křemičitého porfyru), od r. 1892 těžba cihlářské hlíny zpracovávané v místních cihelnách. Historie Davle nerozlučně spjata s plavením dřeva, voroplavbou po Vltavě a Sázavě, řeka byla i zdrojem častých povodní (největší v l. 1940, 1947 a 2002). Od r. 1987 zde působí spolek Vltavan Davle. V r. 2008 udělen status městyse. - K památkám patří novobarokní kaple Navštívení Panny Marie, dále výklenková barokní kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého, u starého mostu na břehu řeky pomník vltavským plavcům v podobě kotvy, věnovaný spolkem Vltavan v r. 1967 a socha šífaře z r. 2008. Starý most z r. 1905 byl použit v r. 1968 při natáčení amerického válečného filmu Most u Remagenu. Z Ostrovského kláštera zůstaly pouze zbytky středověkého zdiva, odkryté při archeologickém průzkumu, byly konzervovány a dnes zpřístupněny veřejnosti. V místní části Davle zvané Svatý Kilián (asi 1,5 km jihozápadně od Davle) kostel sv. Kiliána s barokní zvonicí. - Davlí také prochází jedna z nejpůvabnějších českých železničních tratí (Praha - Vrané nad Vltavou - Čerčany), zvaná Posázavský Pacifik. - K rodáků se řadí kapelník a autor mnoha zlidovělých písní Antonín Borovička a kontrabasista Zdeněk Benda, v mládí tu žil spisovatel Vladislav Vančura (Davle dějištěm části jeho románu Rodina Horvatova). Působí zde malířka, krajinářka Cyrila Dítětová. - Okolí Davle využíváno k rekreačním účelům.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * kláštery * zaniklé kláštery * kaple * výklenkové kaple * kostely * benediktini * archeologické nálezy * mosty * železniční tratě * památníky * sochy * pomníky * voroplavba * voraři * rekreační oblasti
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 1. Praha: Academia, 1977, s. 246.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 219.
  Hřebeny a Slapská přehrada: 1: 50 000. 3. vyd. Praha: Klub českých turistů, 2001.
  DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 53.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
  (1) - Soubor geografických jmen
  (13) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (9) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (3) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Literatura pro děti a mládež
  (3) - Odborná literatura, mapy
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (45) - ČLÁNKY
  (7) - Regionální literatura - knihy
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.