Počet záznamů: 1  

Hořovičky (Česko)

 1. Geografické jménoHořovičky (Česko)
  OkresRakovník
  Události1392 - první zmínka o obci
  1932 - postavena česká škola
  1900 - kostel pravoslavné církve
  Osobnosti Juščenko, Alexej - Pop
  Motorina, Irina - Malířka
  PopisObec 7 km severně od Jesenice. Původně nazývána Hořovice, z důvodu rozlišení přejmenována na Hořovičky. Název pochází od slova hoř, hořekovat. - Nadmořská výška: 370 m. - Území osídleno již v pravěku, bylo zde vykopáno několik nálezů z mladší doby kamenné i z doby únětické kultury, dále bylanský nebo starolaténský knížecí hrob (s celou výbavou) asi z 5. stol. př. Kr., nálezy římské kultury a mohyla se čtyřmi velkými, snad slovanskými kostrami. Okolo 10. stol. n. l. bylo již území osídleno trvale. První písemná zmínka o Hořovičkách z r. 1392, v souvislosti s Maršíkem z Hrádku. V 15. stol. majetkově rozděleny, patřily rakovnickým a lounským měšťanům. Za třicetileté války značně poničeny, převažovalo však české obyvatelstvo. Poněmčování nastalo v 18. stol. (z té doby název Horschowitz nebo Deutsch Horschowitz). V období mezi světovými válkami v obci převážně německé obyvatelstvo, teprve v r. 1932 vystavěna nová česká škola. Po druhé světové válce obec osídlena vojáky I. Čs. armádního sboru v SSSR. - Z pamětihodností v obci pravoslavný kostel Cyrila a Metoděje, římskokatolický kostel Nejsvětější Trojice, socha císaře Josefa II., uprostřed obce dříve kříž s Ježíšem Kristem, dnes již pouze torzo. Za obcí směrem k Hořesedlům opravená pozdně barokní kaplička zasvěcená Karlu I. Rakouskému.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * školy * kostely * výklenkové kaple * kříže * sochy * osídlení * doba kamenná * únětická kultura * bylanská kultura * doba laténská * doba bronzová * doba železná * doba římská * doba slovanská * pseudorománský sloh
  CitacePOCHE, Emanuel: et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 1. Praha: Academia, 1977, s. 441.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 231.
  BEDNAŘÍK, Tomáš. Historické památky Rakovnicka. 1. vyd. Rakovník: Raport, 1997, s. 25-26.
  Historie obce Hořovičky [online]. [cit.2003-03-11]. Dostupné z: http://www.horovicky.wz.cz/text/index.php?volba=historie.html.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (4) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (4) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (5) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1