Počet záznamů: 1  

Kladno (Česko)

 1. Geografické jménoKladno (Česko)
  OkresKladno
  Události1318 - první zmínka o vsi Kladno
  14.10.1918 - manifestační vyhlášení Československé republiky
  Osobnosti Dvořák, Antonín - hudební skladatel
  Čermák, Antonín - chicagský starosta
  Zápotocký, Antonín - prezident
  Majerová, Marie - spisovatelka
  Bouda, Cyril - malíř
  Neumann, Stanislav - herec
  Souček, Karel - malíř
  Štěpánek, Zdeněk - herec
  Kemr, Josef - herec
  Hrabal, Bohumil - spisovatel
  PopisNejvětší město Středočeského kraje; 15 km západně od mezinárodního letiště Praha-Ruzyně. - Nadmořská výška: 380 m. - Jméno města odvozeno patrně od slova kláda. - První zmínka o Kladnu údajně již z r. 973, ale první písemné doložené zprávy až ze 14. stol., tehdy v držení Kladenských z Kladna. Potom získali Kladno Žďárští ze Žďáru, po jejich vymření po meči Kladno rychle střídalo majitele a chátralo. Vzestupu opět dosáhlo, když kladenské panství koupil opat Břevnovského kláštera. R. 1561 Kladno povýšeno na městečko, r. 1870 na město, r. 1898 získalo titul Královské horní město. Největší rozmach zaznamenalo Kladno po náhodném nálezu černého uhlí (horníkem Janem Váňou) v r. 1846 a železné rudy na Nučicku. R. 1854 postavena Vojtěšská huť a v r. 1889 Poldina huť. Průmyslové Kladno známo také dělnickým hnutím s četnými stávkami; na manifestaci v r. 1918 zde poprvé zazněla myšlenka o vyhlášení Československé republiky a požadavek dělníků na socializaci. - Po r. 1989 zasáhla Kladno jedna z nejméně povedených privatizací v České republice, krach oceláren Poldi v l. 1996-1997 zasáhl celý region. Zastavena byla také těžba kladenského uhlí. Z tradičních podniků v Kladně dnes společnost Kablo na výrobu lan, kabelů a vodičů. - Z pamětihodností v Kladně nejhodnotnější především barokní stavby architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera: zámek s kaplí sv. Vavřince, Floriánská kaple a mariánský sloup na náměstí Starosty Pavla. Zde je také radnice a kostel Nanebevzetí Panny Marie. K secesním budovám patří gymnázium, Okresní dům (dnes Středočeská vědecká knihovna) a budova divadla. V Kladně-Kročehlavech novodobý kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a v Kladně-Rozdělově novodobý kostel sv. Václava. Ve městě dále bývalá židovská synagoga (dnes modlitebna československé církve husitské), v Kladně-Rozdělově věžové domy postavené podle amerického vzoru, dále několik pseudoslohových domů, sochy, pomníky aj. Ze zrušeného dolu Mayrau dnes hornický skanzen. - Ze slavných rodáků připomínán např. Antonín Čermák, bývalý chicagský starosta a malíři Cyril Bouda a Karel Souček. Působil zde např. hudební skladatel Antonín Dvořák, spisovatelka Marie Majerová a pozdější komunistický prezident Antonín Zápotocký. V kladenském divadle zahájila svou uměleckou dráhu řada vynikajících herců, např. Zdeněk Štěpánek, Stanislav Neumann a Josef Kemr, v kladenských hutích pracoval v l. 1949-1952 jako dělník spisovatel Bohumil Hrabal.
  Klíč.slovaměsta * dějiny města * zámky * kostely * kaple * radnice * domy * knihovny * skanzeny * muzea * železárny * hutě * mariánské sloupy * sochy * pomníky * těžba uhlí * rodáci
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2. Praha: Academia, 1978, s. 50.
  NĚMEC, Jan, SOUKUP, Vladimír. Výlety do okolí Prahy. 1. vyd. Praha: Panorama, 1989, s. 398-399.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 108.
  GRYCOVÁ, Vladimíra, ZELENKA, Jaroslav. Cestování v okrese Kladno. 3. vyd. Kladno: Státní vědecká knihovna v Kladně, 1998.
  KLEMPERA, Josef. Vodní mlýny v Čechách 1. 1. vyd. Praha: Libri, 2000, s. 146.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (24) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
  (4) - Soubor jmen korporací
  (2) - Soubor geografických jmen
  (1000+) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (97) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (8) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (4) - Digitalizované dokumenty
  (4) - Audiovizuální a elektronické zdroje
  (6) - Beletrie
  (1) - Literatura pro děti a mládež
  (204) - Odborná literatura, mapy
  (37) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (2) - PERIODIKA - Svázaný ročník periodika
  (1000+) - ČLÁNKY
  (649) - Regionální literatura - knihy
  (9) - Regionální literatura - seriály do r. 1950
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.