Počet záznamů: 1  

Kozolupy (Beroun, Česko)

 1. Geografické jménoKozolupy (Beroun, Česko)
  OkresBeroun
  Události1285 - první písemná zpráva
  PopisObec 12 km východně od Berouna. - První písemná zpráva o obci již koncem 13. stol. Název byl pravděpodobně odvozen od kozolupů, tj. lidí, kteří "kozy lúpili". Obec bývala mnohokrát majetkově rozdělena, část patřila klášteru sv. Tomáše v Praze, část hradu Karlštejnu, část v l. 1581-1850 klášteru sv. Jana pod Skalou a část k obci Tachlovice. Za císaře Zikmunda byly Kozolupy a sousední ves Lužce zapsány Vaňkovi Zelenému z Rakových. Po čase však byly vráceny církvi. Za krále Zikmunda byly Kozolupy v r. 1436 zapsány purkrabímu Mikšovi z Lidic. Před bělohorskou bitvou část vlastnil Václav Homutov z Harasova, v r. 1622 patřily Kozolupy k panství karlštejnskému. Po zrušení kláštera sv. Jana po Skalou byl jeho statky v dražbě rozprodány a tak díl Kozolup koupil v r. 1791 hrabě Filip Sweerts -Spork, bývalý majitel svatojánské papírny. Za okupace r. 1942 bylo v Kozolupech sídlo pracovního útvaru židovských dělníků, kteří zde byli nasazeni na stavbu silnice Loděnice-Karlštejn. Od r. 1985 obec spadá pod Vysoký Újezd. - Na návsi kaplička se zvonicí z r. 1881, při cestě na Mořinu kamenná boží muka. 1,5 km jižně od obce se nachází přírodní památka Lom u Kozolup.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * boží muka * kaple * zvoničky * přírodní památky * lomy * pracovní tábory * Židé
  CitacePALIVEC, Viktor. Vlastivědný průvodce Berounskem. 1. vyd. Praha: Krajský dům osvěty, 1959, s. 51.
  SEDLÁČEK, August. Místopisný slovník historický království Českého. Praha: Argo, 1998, s. 453.
  VLASÁKOVÁ, Věra. 700 let obce Vysoký Újezd - 725 let obce Kozolupy. Vysoký Újezd: Věra Vlasáková, 2010. Kozolupy, s. 138-142.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (1) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1