Počet záznamů: 1  

Milín (Česko)

 1. Geografické jménoMilín (Česko)
  OkresPříbram
  Události1336 - Milín městečkem
  1621 - Milín povýšen na město
  29.04.1945 - nálet na Milín
  11.05.1945 - bitva u Slivice
  Osobnosti Bořický, Emanuel - univerzitní profesor
  Valenta, Josef - kronikář, historik
  Svatoš, Bedřich - spisovatel
  Hrala, Jiří - archeolog
  PopisMěstečko 8 km jihovýchodně od Příbrami. - Nadmořská výška: 547 m. - Území osídlené již v pravěku, při archeologických výzkumech zde nalezena halštatská keramika. Název pozdější obce vznikl vývojem snad podle jména majitele zdejšího dvora (Mil nebo Milen). Ve středověku ležel Milín na dvou obchodních stezkách, tzv. Zlaté a Linecké. Trvalé osídlení zde snad již za vlády knížete Bořivoje II. v r. 1101. Původní dvorec s osadou stával severněji, u osady Slivice. Již r. 1336 uváděn jako městečko. Původně patřil ke hradu Kamýku, potom byl připojen k panství hradu Karlštejn. Během husitských válek Milín zničen, znovu založen jižněji, na místě dnešního. Koncem 16. stol. držel Milín Bedřich Maštovský z Kolovrat jako karlštejnské léno. Pravděpodobně r. 1621 byl Milín povýšen na město. Od 17. stol. byl druhým správním střediskem karlštejnského panství. V r. 1775 darovala Marie Terezie Milín Ústavu šlechtičen v Praze. Součástí milínského majetku byl také pivovar, v provozu do r. 1942. Dnes je Milín důležitá silniční křižovatka a překladové železniční nádraží. - Na konci druhé světové války se v okolí Milína opevnili kolony prchajících Němců, 29.4.1945 provedla americká vojska nálet. 11.5.1945 se u Slivice odehrála patrně poslední rozsáhlejší vojenská bitva druhé světové války v Evropě. V těchto místech dnes Památník vítězství. - V Milíně dále Pomník obětem první světové války, pseudorománský kostel sv. Václava, v lokalitě Na Homoli kaple sv. Jana Nepomuckého, u křižovatky směrem na Slivici litinový kříž a nedaleko něho výklenková kaple. - V Milíně se narodil zakladatel české mineralogie a petrografie PHDr. Emanuel Bořický, žil zde (později fašisty zavražděný) kronikář a historik Josef Valenta a spisovatel Bedřich Svatoš.
  Klíč.slovaměsta * obchodní stezky * kostely * kaple * výklenkové kaple * kříže * pomníky * památníky * pivovary * archeologické nálezy * doba halštatská * gotika * novogotika * první světová válka * druhá světová válka * nálety * bitvy * rodáci * osobnosti
  CitacePŘIBYL, Alois, LIŠKA, Karel. Znaky a pečetě středočeských měst. 1. vyd. Praha: Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1975, s. 98-99.
  Střední Povltaví. 1. vyd. Praha: Olympia, 1984, s. 224.
  Milín městečko na Zlaté stezce: z historie [online]. [cit. 2002-03-24]. Dostupné z: http://www.pb.cz/alfa/milin/hist.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (27) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (11) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (3) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (3) - Odborná literatura, mapy
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (195) - ČLÁNKY
  (13) - Regionální literatura - knihy
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1