Počet záznamů: 1  

Zlatý kůň (Česko : naučná stezka)

 1. Geografické jménoZlatý kůň (Česko : naučná stezka)
  Jiné jménoNaučná stezka Zlatý kůň (Česko)
  Viz též Beroun (Česko : oblast)
  Chráněná krajinná oblast Český kras (Česko)
  Koněpruské jeskyně (Česko)
  Místo Koněprusy (Česko)
  Vznik1986 - původní stezka
  Události2006 - nová stezka
  URLhttp://www.stezky.info/naucnestezky/ns-zlaty-kun.htm
  http://www.mapy.cz/#mm=TTtTcP@sa=s@st=s@ssq=beroun@sss=1@ssp=129178732_125710028_141401196_141274828@x=132290304@y=135337984@z=13
  PopisNaučnou stezku v r. 2006 zřídila Správa chráněné krajinné oblasti Český kras a nahradila původní z r. 1986. Prochází národní přírodní památkou Zlatý kůň a přírodní rezervací Lom Na Kobyle. - Délka: přibližně 3,5 km. - Trasa je rozdělena na dvě části (západní a východní), které lze projít samostatně. Kromě východu z jeskyní je možné na stezku nastoupit před budovou správy Koněpruských jeskyní. První panel naučné stezky kromě východu z jeskyně nalezneme i před správní budovou, další alternativní začátek stezky se nachází u parkoviště. - Západní část stezky vede na vrchol Zlatého koně (475 m), který je světoznámou geologickou lokalitou. V lomech na svazích se nacházejí zkamenělé zbytky lilijic, korálů, plžů, trilobitů ad. Na suchých a slunečných svazích se vyskytují stepní druhy rostlin a živočichů (koniklec luční, chrpa chlumní, měkkýši ad.). Z vrcholu Zlatého koně vede stezka na horní hranu tzv. Císařského lomu, který se od západu zařízl do masivu Zlatého koně. Dnes je lom součástí Velkolomu Čertovy schody západ. Dále pokračuje do opuštěného Houbova lomu přímo pod Koněpruskými jeskyněmi. Ze dna lomu je vidět i otvor, kterým byly v r. 1950 jeskyně objeveny. Odtud pokračuje východním směrem podél dalších opuštěných lomů na jižním úpatí Zlatého koně až k jámovému lomu Na Kobyle. Z lomu na Kobyle se odchází cca 60 metrů dlouhým tunelem v jeho severní stěně. Po východu z tunelu se stezka stáčí opět na západ zpět k parkovišti u Koněpruských jeskyní. - Zastávky: 1. Všeobecné informace. 2. Krasové skalní stepi. 3. Zlatý kůň - vrchol. 4. Těžba vápence a revitalizace opuštěných lomů 5. Dřeviny Zlatého koně. 6. Zlatý kůň - Houbův lom. 7. Širokolisté teplomilné trávníky. 8. Akantopygový lom. 9. Zarůstající lom. 10. Lom Na Kobyle. 11. Zemědělské využívání krajiny.
  Klíč.slovanaučné stezky * chráněná území * přírodní památky * jeskyně * lomy
  CitaceJANČAŘÍKOVÁ, Irena, JÄGER, ONDŘEJ. ŠPRÝŇAR, Pavel. Průvodce naučnou stezkou Zlatý kůň. Karlštejn: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2009. 16 s.
  Zdroj datJančaříková, I.: Průvodce naučnou stezkou Zlatý kůň
  www(Průvodce po naučných stezkách v Praze a středních Čechách)
  PoznámkaNaučná stezka.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (6) - ČLÁNKY
  (2) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.