Počet záznamů: 1  

Národní přírodní památka Zlatý kůň (Česko)

 1. Geografické jménoNárodní přírodní památka Zlatý kůň (Česko)
  Jiné jménoZlatý kůň (Česko : národní přírodní památka)
  OkresBeroun
  Vznik29.12.1972 - výnos ministerstva kultury
  Události1950 - při těžbě objeveny rozsáhlé Koněpruské jeskyně
  PopisTáhlé, zčásti zalesněné návrší 5,5 km jižně od Berouna, nad obcí Koněprusy, v CHKO Český kras. - Rozloha: 37,05 ha; nadmořská výška: 420-476 m; délka: téměř 2 km. - Původně souviselo se západním návrším Kotýz, v r. 1866 odděleno Císařským lomem (odtud jeden ze základních kamenů Národního divadla). Vystupuje nad údolím Suchomastského potoka. V jižním úbočí masívu rokle s velkolomem Čertovy schody. - Jedná se o geologický profil a paleontologické naleziště světového významu, nejbohatší paleontologickou prvohorní lokalitu v České republice. Návrší tvořeno silurskými a devonskými vápenci, místy velmi čistými. Vyskytují se zde četné krasové jevy, v jižním úbočí, nad bývalým Houbovým lomem největší české jeskyně - Koněpruské jeskyně. - Vrch porostlý duby a borovicemi. - Nacházejí se zde zbytky valů z doby železné (kultura halštatská a laténská) a slovanské. Koněpruské jeskyně jsou paleontologické a archeologické naleziště. - Územím prochází stejnojmenná naučná stezka.
  Klíč.slovanárodní přírodní památky * přírodní památky * chráněná území * vrchy * lomy * kras * jeskyně * paleontologická naleziště * archeologické nálezy * doba železná * doba halštatská * doba laténská * valy * opevnění
  CitaceKUČERA, Bohumil, HROMAS, Jaroslav, SKŘIVÁNEK, František. Jeskyně a propasti v Československu. 1. vyd. Praha: Academia, 1981, s. 8, 10, 13, 16, 84.
  DEMEK, Jaromír; et al. Hory a nížiny. 1. vyd. Praha: Academia, 1987, s. 572-573.
  NĚMEC, Jan, LOŽEK, Vojen (ed.). Chráněná území ČR 1. 1. vyd. Praha: Consult, 1996, s. 261.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (2) - Odborná literatura, mapy
  (9) - ČLÁNKY
  (5) - Regionální literatura - knihy
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1