Počet záznamů: 1  

Nový Jáchymov (Česko)

 1. Geografické jménoNový Jáchymov (Česko)
  Vznik1810
  Události1877 - ukončen provoz hutí
  1996 - přidělen obecní znak a vlajka
  Osobnosti Jáchym Egon z Fürstenberka - majitel panství
  Bartelmus, Robert - podnikatel
  Nittinger, František, - správce panství
  Tyrš, Miroslav, - zakladatel Sokola
  URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=49.9808,13.9431&z=12
  PopisObec na severním úpatí Krušné hory, 15 km severozápadně od Berouna, na hranici okresů Beroun a Rakovník. - Nadmořská výška: 374 m. - Původní název obce byl Joachimstahl na paměť Joachima Egona Füstenberka, později pro odlišení od Jáchymova v Krušných horách byla přejmenována na dnešní Nový Jáchymov. - Využití železnorudného ložiska na Krušné Hoře zasahuje svými počátky pravděpodobně již do doby keltského osídlení našich zemí. Počáteční období jsou dokumentována pouze archeologickými nálezy, svědčícími o výrobě primitivních železných nástrojů v bezprostředním okolí Krušné Hory. V 70. letech 18. stol. byla pod kopcem Krušná Hora (609 m.n.m.) odhalena velká ložiska železné krevelové rudy. Následovala výstavba železářského podniku s vysokými pecemi, slévárnou a pomocnými provozy, jejichž zakladatelem byl Jáchym Egon Fürstenberg, majitel křivoklátského panství. Obec byla založena v r. 1810, kdy bylo započato se stavbou tzv. "Schichthausu", poté začala výstavba celého hutního komplexu pod vedením Františka Nittingera. V r. 1819 tu stály dvě vysoké pece se slévárnou. V r. 1842 podnikatel Eduard Bartelmus zřídil továrnu na výrobu smaltovaného zboží. K největšímu rozkvětu železáren došlo od poloviny 60. let 19. stol. Vyráběly se zde nejrůznější litinové výrobky od drobných uměleckých předmětů až po těžké hřídele a mostní oblouky. Náhrobní kříže se dochovaly na místním lesním hřbitově. V r. 1872 byly železárny přívalovým deštěm zdevastovány a r. 1877 byl celý provoz zastaven, dočasně zůstal v provozu důl na železnou rudu. K obnovení těžby železné rudy došlo počátkem 20. stol., v r. 1967 byla těžba ukončena. - Bývalou slávu připomíná už jen vchod do staré štoly Josef tzv. cech (dnes je v objektu vinárna). Na nádvoří dřívějšího dolu pomník horníkům popraveným fašistickými okupanty v r. 1943. Nejstarším zachovaným domem (čp. 1) je bývalá správní budova Fürstenberských železáren. - K významným osobnostem patří Dr. Miroslav Tyrš, který zde v l. 1860-1862 působil jako vychovatel synů továrníka Bartelmuse, jeho pobyt připomíná pamětní deska na původní budově (dnes hotel Diana). - Obec patří do CHKO Křivoklátsko, jejím okrajem protéká Habrový potok, na němž vznikla kaskáda třech rybníků. Dva, Prostřední a Monstranský rybník, jsou na katastru a ve vlastnictví obce, Prostřední rybník je celostátně vyhlášen jako rybářský revír ke sportovnímu rybolovu.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * těžba železné rudy * Keltové * železárny * smaltovny * litina * kříže * pomníky * štoly * doly * zaniklé doly * rybníky * rybolov * chráněné krajinné oblasti * osobnosti
  CitaceVLASÁKOVÁ, Věra. 700 let obce Vysoký Újezd - 725 let obce Kozolupy. Vysoký Újezd: Věra Vlasáková, 2010. 151 s.
  PALIVEC, Viktor; et al. Křivoklátsko. 1. vyd. Praha: Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1986, s. 152.
  DVOŘÁK, Jaromír, KAILOVÁ, Barbora, KINCLOVÁ, Iva. Nový Jáchymov v kronikách: 1810-2010. Nový Jáchymov: Obec nový Jáchymov, 2010. 156 s.
  Zdroj datwww(Adresy ČR-MVČR)
  PoznámkaObec v okrese Beroun.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (5) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
  (7) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (4) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (23) - ČLÁNKY
  (6) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR

Mapa

Nový Jáchymov (Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°58'50.88"N, 13°56'35.16"E

GPS: 49°58'50.88"N, 13°56'35.16"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.