Počet záznamů: 1  

Obděnice (Česko)

 1. Geografické jménoObděnice (Česko)
  OkresPříbram
  Vznik1180 - přibližné datum vzniku obce
  Události1219 - první zmínka o obci
  Osobnosti Krčín z Jelčan a Sedlčan, Jakub - rožmberský regent
  Čihák, Josef - kněz
  Hlad, Ladislav Albert
  PopisObec asi 12 km jihozápadně od Sedlčan, 3 km východně od Petrovic. - Nadmořská výška: 500 m. - Jedna z nejstarších obcí na Sedlčansku. Ve druhé polovině 12. stol. do zdejšího kraje přišli bratři Petr a Obiden a okolo r. 1180 založili osady. Petr Petrovice a Obiden Obděnice. První písemná zpráva o Obděnicích z r. 1219, v souvislosti s vladykou Martinem z Obděnic. Správou náležela obec k majetku rodu Rožmberků. V r. 1593 získal Obděnice rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Za jeho správy panství zvelebeno, místní tvrz si Krčín nechal přestavět na své sídlo (později zaniklo). Díky přísnosti a nesmlouvavosti však o Krčínovi mezi lidem kolovaly pověsti. Protože prý zaprodal duši, musel po nocích v Obděnicích s čerty vyorávat strouhy. Po Krčínovy Obděnice podědila jeho dcera Johana, provdaná Myšková. Během třicetileté války obec značně poničena. Myškové ze Žlunic majetek prodali Polyxeně z Lobkovic a Obděnice byly připojeny pod chlumecké panství. - V obci dnes kostel Nanebevzetí Panny Marie se hřbitovem. - Životem Jakuba Krčína se zabývali spisovatelé Nina Bonhardtová ( v trilogii Selský mor, Tanec rabů a Polyxena) a F. Heřmánek (O nesmrtelném regentovi). - V Obděnicích se narodil pozdější pražský metropolitní kanovník, kněz Josef Čihák, v místním kostele působil biskup Ladislav Albert Hlad.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * tvrze * kostely * kostelce * pověsti * lidové pověsti
  CitaceStřední Povltaví. 1. vyd. Praha: Olympia, 1984, s. 231.
  POCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2. Praha: Academia, 1978, s. 517.
  SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. 2. vyd. Díl 15. Praha: Argo, 1998, s. 147-148.
  Petrovice u Sedlčan: z historie obce [online]. [cit. 2003-11-04]. Dostupné z: http://www.petrovice-obec.cz/obdenic.html.
  Petrovická stezka: Obděnice [online]. [cit. 2003-11-04]. Dostupné z: http://www.petrovice-obec.cz/files/stezkahtm/treti.htm.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (4) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (3) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (27) - ČLÁNKY
  (3) - Regionální literatura - knihy
  (1) - Regionální literatura - seriály do r. 1950
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1