Počet záznamů: 1  

Plaveč (Drahouš, Česko)

 1. Geografické jménoPlaveč (Drahouš, Česko)
  Jiné jménoPláveč
  Zemědělský dvůr Plaveč
  Místo Drahouš (Česko)
  OkresRakovník
  Události1443 - první písemná zpráva
  PopisPůvodně středověká ves, dnes samota s hospodářským dvorem na katastru obce Drahouš, asi 2,5 km jihovýchodně od obce Jesenice, severně pod Plavečským vrchem (603). - Nejstarší písemná zpráva z r. 1443, ale už ve 14. stol. ves manstvím hradu Křivoklát. Později patřila k hradu Petrohrad. Ve 14. a 15. stol. zde stávala tvrz s poplužním dvorem. V první polovině majitelem rytíř Heřman Vnuček z Plavče, po něm jeho dcera Kateřina z Drhonic. Ta se svého práva zřekla a Plaveč postoupila Janu Chotkovi z Chotkova. V r. 1474 manská povinnost z Plavče převedena na ves Březnici, tvrz postupem doby zanikla. V r. 1483 uváděna ves i dvůr jako pustý. Po letech byl dvůr obnoven, v l. 1609-1612 patřil k soseňskému panství, poté trvale majetkem Petrohradu. Dnes v soukromém vlastnictví. V jednom rohu ohrazení dvora se zachovala část kamenné hradby či zdi. V jižní části dva rybníky. - K bývalému poplužnímu, dnes zemědělskému dvoru vede stará kaštanová alej, která je označena jako Stromořadí památných stromů. Na vrcholu kaštanové aleje se nachází plavečský letohrádek z pol. 18. stol, sloužil i jako rozhledna. Na východním konci aleje nově opravená poutní výklenková kaplička Panny Marie Altöttingenské z 18. stol.
  Klíč.slovazaniklé obce * samoty * tvrze * zaniklé tvrze * poplužní dvory * hospodářské dvory * kaple * výklenkové kaple * rozhledny * památné stromy * rybníky
  CitaceBEDNAŘÍK, Tomáš. Historické památky Rakovnicka. 1. vyd. Rakovník: Raport, 1997, s. 32.
  SOUKUP, Petr. Plaveč upadla časem v zapomnění. Mladá fronta Dnes, 19.9.2003, roč. 14, č. 220, Střední Čechy Dnes [příloha], s. C/6.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (2) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.