Počet záznamů: 1  

Přírodní rezervace Vymyšlenská pěšina (Příbram-oblast, Česko)

 1. Geografické jménoPřírodní rezervace Vymyšlenská pěšina (Příbram-oblast, Česko)
  Jiné jménoVymyšlenská pěšina
  Místo Smilovice (Příbram, Česko)
  Kobylníky (Příbram, Česko)
  Vznik19.01.1989 - výnos MK ČSR
  PopisSkalnatý sráz na levém břehu řeky Vltavy, mezi obcemi Smilovice a Kobylníky, v délce 4,5 km. - Rozloha: 67,19 ha; nadmořská výška: 270-389 m. - Úkolem je ochrana jedné z nejcennějších ukázek říčního fenoménu střední Vltavy. - Jde o skalnatý sráz vltavského kaňonu, který je složen ze stlačených proterozoických vyvřelin jílovského pásma od metabazitů andezitového složení ve střední části po kyselé ryodacitové až dacitové tufy na jihu a tonalitová intruziva na východě. Povrch tvoří celá škála půd od hnědozemí až po rankery na skalnatých místech, bohatší varianty omezeny na malé plochy. Z lesních porostů převládají kyselé zakrslé doubravy s podílem smrku a akátu, na sutích habrové javořiny. Vyskytuje se zde kostřava sivá, tařice skalní, bělozářka větvitá, srdivka jednokvětá, ostřice nízká, kručinka barvířská, vřes obecný, metlička křivolaká, řimbaba chocholičnatá, pitulník žlutý, bažanka vytrvalá a mařinka vonná, z kapradin sleziník červený. Území je hnízdištěm ptáků, žije zde ještěrka zelená a drobná fauna bezobratlých, včetně reliktního plže Vertigo alpestris. - Možné ohrožení rezervace přílišnými rekreačními aktivitami a případnou těžbou zlata v sousedním Mokrsku. - Území bylo od 13. stol. v majetku Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Podle pověsti se právě zde nacházelo údolí, v němž stával kůň z ryzího zlata. To přilákalo i kněžnu z Prahy, která koni z chamtivosti utrhla alespoň ucho. Kůň potom zmizel. - Po okraji území vede Naučná stezka Vymyšlenská pěšina, zřízená v r. 1999.
  Klíč.slovachráněná území * přírodní rezervace * geomorfologie * půdy * lesy * rostliny * živočichové * bezobratlí * plži * naučné stezky * pověsti
  CitaceNĚMEC, Jan, LOŽEK, Vojen (ed.). Chráněná území ČR 1. 1. vyd. Praha: Consult, 1996, s. 173.
  Obec Chotilsko: naučné stezky [online]. [cit. 27.3.2014]. Dostupné z: http://www.chotilsko.cz/naucne-stezky/d-17585/p1=2095.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.