Počet záznamů: 1  

Řevnice (Česko)

 1. Geografické jménoŘevnice (Česko)
  Vznik1253 - první zmínka o obci
  Události01.11.1968 - Řevnice povýšeny na město
  Osobnosti Neruda, Jan - spisovatel
  Čech, Svatopluk - spisovatel
  Masaryk, Tomáš Garrigue - československý prezident
  Herrmann, Ignát - spisovatel
  Sochor, Eduard - architekt
  Cavallarová, Hana - operní pěvkyně
  Hřebík, Antonín - politik
  Navrátilová, Martina - tenistka
  URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=49.91389,14.23583&z=12
  PopisMěsto a letovisko na pravém břehu Berounky, 12 km jihovýchodně od Berouna a asi 15 km od hranice hlavního města Prahy. V historii nazývány též Hřebnice, Hřevčice nebo lidově Dřevnice. - Nadmořská výška: 218 m. - Území, díky blízkosti řeky a možnosti lovu i rybolovu, osídleno již ve starší době kamenné. V 60. l. 20. stol. objeveny 10 000 let staré nálezy z doby paleolitických lovců mamutů (kultura aurignacká), zjištěno i sídliště z mladší doby kamenné (kultura volutová, okolo r. 4 000 př. Kr.), v pískovně objeveno pohřebiště ze starší doby bronzové, na vrchu Pišťák (490 m) jihozápadně od obce valy a příkopy slovanského hradiště. Samotné Řevnice založeny Přemyslem Otakarem I. jako královské město, svědčí o tom lev (výsada královských měst) vkomponovaný do znaku i nezvykle rozlehlé řevnické náměstí. Také první písemné zprávy o Řevnicích pocházejí ze 12. stol., tehdy patřily ke svatojiřskému klášteru. R. 1253 získali zdejší kostel sv. Mauricia křižovníci s červenou hvězdou, r. 1304 získal část Řevnic zbraslavský klášter. Jan Lucemburský udělil r. 1335 městečku Řevnice různá výsadní práva. Císař Karel VI. městu v r. 1732 udělil trhové právo a městský znak. Tehdy část Řevnic patřila zbraslavskému cisterciáckému klášteru. Potom byly nějaký čas ve světských rukou, nakonec je opět získal zbraslavský klášter a v jeho majetku zůstaly Řevnice až do jeho zrušení v r. 1785. Od té doby až do r. 1848 byly majetkem řádu křižovníků. V r. 1862 Řevnice propojeny železnicí s Prahou, staly se vyhledávaným letoviskem. Koncem 19. stol. začaly užívat označení městys, v r. 1968 povýšeny na město. - V Řevnicích stával původní románský křižovnický kostel sv. Mauritia a gotický cisterciácký kostel Panny Marie (podle pověsti zde stával ještě třetí kostel, není písemně doložen), na jejich místě dnes barokní kostel sv. Mořice a Panny Marie, u kostela pseudobarokní fara z r. 1905 a barokní socha sv. Jana Nepomuckého. Na náměstí škola postavená podle návrhu architekta F. Fialy z r. 1935. Ulice mezi dvěma domy s nárožními věžemi vede k vile stavitele E. Sochora. Pod bývalou spořitelnou románské a gotické sklepy, v bývalém dominikánském zámečku dnes Knihovna Ignáta Herrmanna. V kopci při silnici do Mníšku Lesní divadlo, kde se pořádají hudební festivaly. - Město leží na okraji Chráněné krajinné oblasti Český Kras, pro blízký a pohodlný vstup do lesů nazývány branou Brd. - Do Řevnic jezdila řada osobností českého veřejného života. Na místním hřbitově např. pochován spisovatel Ignát Herrmann, členka Staré gardy Národního divadla Hana Weissová – Cavallarová, architekt Eduard Sochor (obnovoval zámky na Loiře ve Francii, remešskou katedrálu, u nás hrad Kokořín) a poslední starosta obce sokolské, politik JUDr. Antonín Hřebík. V létě zde pobývali např. Svatopluk Čech, Jan Neruda a T.G. Masaryk. Nejvíce město proslavila rodačka tenistka Martina Navrátilová.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * archeologické nálezy * paleolit * kultura aurignacká * doba bronzová * slovanské hradiště * zámečky * kostely * vily * přírodní divadla * sklepy * románský sloh * gotika * baroko * hudební festivaly
  CitacePŘIBYL, Alois, LIŠKA, Karel. Znaky a pečetě středočeských měst. 1. vyd. Praha: Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1975, s. 129.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 333.
  Řevnice: historie města [online]. [cit. 2004-07-01]. Dostupné z: http://www.revnice.cz/historie.html.
  Zdroj datwww(Adresy ČR-MVČR)
  PoznámkaObec v okrese Praha-západ.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (6) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
  (2) - Soubor jmen korporací
  (90) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (7) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (2) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (4) - Odborná literatura, mapy
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (392) - ČLÁNKY
  (6) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR

Mapa

Řevnice (Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°54'50.04"N, 14°14'8.88"E

GPS: 49°54'50.04"N, 14°14'8.88"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.