Počet záznamů: 1  

Řevničov (Česko)

 1. Geografické jménoŘevničov (Česko)
  Vznik1325
  Události04.11.1325 - první zmínka o obci
  Osobnosti Hlaváček, František Josef - novinář
  Hajný, Antonín - muzejník, učitel
  Janota, Rudolf - vysokoškolský padagog, půdoznalec
  Štorm, Břetislav - výtvarník
  Štys, Adolf - stavitel, konstruktér
  Vonášek, Soter - malíř
  Vosyka, Václav - hudební skladatel, dirigent
  Beneš, Edvard - československý prezident
  URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=50.18519,13.80903&z=12
  PopisObec 7 km severozápadně od Nového Strašecí. V historii nazývána též Řenčov. - Nadmořská výška: 440 m. - První písemná zpráva o Řevničově ze 4. listopadu 1325, tehdy český král Jan Lucemburský podepsal zakládací listinu obce (později při požáru rychty tato latinsky psaná listina shořela, znovu, v českém překladu ji potvrdil až král Ferdinand I.). V l. 1353-1364 držitelem obce křivoklátský man, panoš Zdich z Olešku, v té době patrně vybudovány některé okolní rybníky (V Chobotě, Podedvorský a Starovesský). Koncem 14. stol. patřila obec Mikuláši z Temeřic, v období husitských válek majitelkou Markéta z Donína, potom ve správě Herborta z Kolovrat a jeho syna Beneše. Po Markétině smrti připadla obec jejímu synovci Bedřichovi z Donína. Ve druhé polovině 15. stol. zmiňovány pozůstatky hradu na vrchu Louštín. R. 1554 Řevničov v zástavě Jeronyma Hrobčického, později, jako součást křivoklátského panství v zástavě Ladislava ze Šternberka, v r. 1566 ve vlastnictví Jiřího Popela z Lobkovic. Koncem 16. a počátkem 17. stol. nakupovali v Řevničově grunty drobní šlechtici (Zikmund Sokol z Mor a Slavětína, Jan Kaplíř ze Sulevic, Mikuláš Kotulínský z Kotulína, Anna Kateřina Kostomlatská z Vřesovic). 5. listopadu 1620 táhlo přes Řevničov císařské vojsko Maxmiliána Bavorského, které se potom účastnilo bitvy na Bílé hoře. Během třicetileté války obec vypálena, zachránily se pouze tři rodiny. R. 1658 získal křivoklátské panství s Řevničovem nejvyšší purkrabí Českého království Arnošt Valdštejn, potom, až do zrušení poddanství v majetku Fürstenberků. Rozvoj obce nastal především po r. 1812 po výstavbě nové silnice Slaný-Řevničov-Hořesedly-Karlovy Vary. - V obci dnes původně gotický, barokně přestavěný kostel sv. Petra a Pavla, u něho kříž, při silnici směr Louny kaple sv. Anny, v zahradě mateřské školy pozdně barokní socha sv. Jana Nepomuckého. Budova školy postavena r. 1884 podle architekta Rudolfa Štěcha ze Slaného, v r. 1927 otevřena sokolovna, adaptovaná z bývalého špýcharu fürstenberského dvora. - Nedaleko obce na vrcholu Louštín pozůstatky pravěkého hradiště, asi 3 km jihovýchodně od obce známé rekreační středisko u Buckého rybníka. - V obci se narodil novinář František Hlaváček (původně horník), autor českého textu Písně práce, muzejník a učitel Antonín Hajný, půdoznalec Rudolf Janota, architekt a výtvarník Břetislav Štorm, stavitel a konstruktér Adolf Štys, chmelařský odborník Lubomír Vent a hudební skladatel a dirigent Václav Vosyka. Působil zde malíř krajinář Soter Vonášek. V Řevničově také pobýval budoucí československý prezident Edvard Beneš, v r. 1915 patrně odtud odjížděl do emigrace.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * hradiště * kostely * kaple * fary * domy * sochy * kříže * třicetiletá válka * gotika * baroko * rodáci * rekreační oblasti
  CitacePALIVEC, Viktor; et al. Křivoklátsko. 1. vyd. Praha: Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1986, s. 156.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 334.
  BEDNAŘÍK, Tomáš. Historické památky Rakovnicka. 1. vyd. Rakovník: Raport, 1997, s. 95-96.
  SLEZÁČEK, Vítězslav. Řevničov: dějiny obce [online]. [cit. 2004-07-08]. Dostupné z: http://www.revnicov.cz/cz/historie/historie.htm.
  Zdroj datwww(Adresy ČR - MVČR)
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
  (1) - Soubor geografických jmen
  (23) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (7) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (3) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Beletrie
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (55) - ČLÁNKY
  (9) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR

Mapa

Řevničov (Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°11'6.72"N, 13°48'32.40"E

GPS: 50°11'6.72"N, 13°48'32.40"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.