Počet záznamů: 1  

Smilovice (Příbram, Česko)

 1. Geografické jménoSmilovice (Příbram, Česko)
  OkresPříbram
  Události1045 - první zmínka o obci
  PopisObec (donedávna izolovaný statek na poloostrovní terasové plošině) při Slapské vodní nádrži, 3 km východně od Cholína, 15 km jihovýchodně od Dobříše. Název odvozen od vlastního jména Smil (Smilovice = ves lidí Smilových). - Písemně byly Smilovice poprvé zmiňovány r. 1045, tehdy je kníže Břetislav I. daroval benediktinskému klášteru v Břevnově. Podle pověsti zde Jan Žižka z Trocnova rozbořil sídlo jeptišek. V r. 1548 byla již ves zpustlá, stála zde jen tvrz se dvorem, v té době v držení Jana Studeněvského Hořešovce z Libošína. Hořešovci statek většinou pronajímali, při tomto střídání majitelů tvrz zpustla a nebyla již obnovena. Obec byla ve druhé polovině 16. stol. znovu osazena. Celý statek byl koncem 16. stol. připojen ke Korkyni a od r. 1625 ke Starému Knínu. - Po vystavění Slapské přehrady je obec využívána k rekreaci. - V těsném sousedství a dále směrem k Čelině hloubeny nové doly na zlato.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * tvrze * zaniklé tvrze * statky * pověsti * přehrady * rekreační oblasti * těžba zlata
  CitaceStřední Povltaví. 1. vyd. Praha: Olympia, 1984, s. 272.
  BĚLOHLÁVEK, Miloslav; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: západní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1985, s. 309.
  Chotilsko: Smilovice [online]. [cit. 27.3.2014]. Dostupné z: http://www.chotilsko.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=5329&id=17534&n=smilovice&query=smilovice.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (2) - Odborná literatura, mapy
  (1) - ČLÁNKY
  (2) - Regionální literatura - knihy
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.