Počet záznamů: 1  

Šanov (Rakovník, Česko)

 1. Geografické jménoŠanov (Rakovník, Česko)
  OkresRakovník
  Osobnosti Uldrych, Antonín - kronikář
  PopisObec 6 km západně od Rakovníka. - Nadmořská výška: 370 m. - Území osídleno již v pozdní době bronzové, v nedaleké pískovně byly objeveny stopy pohřebiště z doby lidu popelnicových polí. První zmínka o pozdější obci Šanov je z r. 1233, tehdy ji (spolu s jinými obcemi) Václav I. postoupil Bohuslavu z Trnovan. V r. 1275 potvrdil Přemysl Otakar II. úmluvu mezi Bohuslavovými syny Sulislavem a Bohuslavem o rozdělení majetku. Bohuslav si ponechal Šanov a postavil zde tvrz. Po něm držel Šanov jeho syn Konrád (Kunrád) psaný již "ze Šanova", jeho synové si koupili statky jinde a z rodného Šanova se odstěhovali. Šanov byl potom rozdělen nejprve na čtyři, později na sedm částí, jejich majitelé se často střídali. Jednotlivé části obce opět postupně získali synové Jana z Krakovce. K r. 1411 sídlil na zdejší tvrzi Janův syn, Hanek z Krakovce, r. 1419 držel obec Jan Kněžátko. Během husitských válek byla vypálena tvrz a několik statků. Vše bylo potom znovu postaveno a opět uváděno r. 1451 za Jana z Nedvídkova. R. 1472 zde sídlil Jan Jidášek z Kenče, který se r. 1472 psal ze Šanova. Po něm držel Šanov Václav Satanéř z Drahelic a od něho jej r. 1512 koupil Petr Holý z Chrástu. Ten pokračoval v obnově tvrze i obce, protože se však zadlužil, připsal celý Šanov Petru Šatnému z Brodce. V r. 1542 koupil Šanov s poplužním dvorem a tvrzí Hostokryj Vilém Dlask ze Vchynic, který sídlil v Petrovicích. Opuštěnou a pozvolna chátrající tvrz v Šanově potom místní obyvatelstvo rozebíralo na stavební materiál. - Z bývalé tvrze jsou v Šanově východně od kostela Nanebevzetí Panny Marie na mírném ostrohu kopce Kukle dodnes zřetelné dva okrouhlé příkopy a náspy. Na místním hřbitově, poblíž vchodových vrat stojí zajímavý kříž, přírodní divadlo za obcí je v současnosti využíváno převážně na školní akademie místní školou. - K významným rodákům obce patří řídící učitel a kronikář Antonín Uldrych.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * archeologické nálezy * doba bronzová * kultura lidu popelnicových polí * kostely * tvrze * zaniklé tvrze * tvrziště * kříže * přírodní divadla * rodáci
  CitaceSEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. 2. vyd. Díl 8. Praha: Šolc a Šimáček, 1935, s. 117-118.
  ANDĚL, Rudolf; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1984, s. 459.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 352.
  BEDNAŘÍK, Tomáš. Historické památky Rakovnicka. 1. vyd. Rakovník: Raport, 1997, s. 156-158.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (3) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (4) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (9) - ČLÁNKY

Mapa

Šanov (Rakovník, Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°5'15.46"N, 13°37'52.31"E

GPS: 50°5'15.46"N, 13°37'52.31"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.