Počet záznamů: 1  

Zalužany (Příbram, Česko)

 1. Geografické jménoZalužany (Příbram, Česko)
  OkresPříbram
  Události1291 - první zmínka o obci
  1922 - archeologické nálezy z doby římské
  PopisObec 4 km severovýchodně od obce Mirovice, 9 km východně od Březnice. - Nadmořská výška: 466 m. - Území osídleno již v pravěku, při archeologickém průzkumu nalezeno několik kůlových chat z 10. stol. př. Kr., osada zde existovala ještě ve 2. stol. (nález stříbrného denáru římského císaře Hadriána a alabastrová soška). V 8.-10. stol. se zde usadili Slované a založili osadu "za luhem" nebo "za luží", odtud název obce. Ve 13. stol. patřily Zalužany správou ke královskému hradu Kamýku, r. 1291 je král Václav II. daroval dominikánskému klášteru v Ostrově u Davle, který je vlastnil do r. 1313. Obec bývala majetkově rozdělena, toto rozdělení trvalo až do novověku. Největší díl patřil k panství Sedlice, druhý k panství Myslív. Stávala zde tvrz, později přestavěná na zámek. Již v 16. stol. žila v Zalužanech početná židovská menšina. Během třicetileté války byly, do té doby rozvinuté, rozsáhlé Zalužany značně poničeny. V r. 1623 je koupila Marie Maxmiliána ze Šternberka, v obci však nesídlila a neudržovala ji. Za Helversonů z Helverheimu (v l. 1775-1804) byl přestavěn zámek. V r. 1804 Zalužany prodány knížeti Karlu Schwarzenberkovi, který je připojil k panství Orlík. Jeho součástí zůstaly až do konce feudalismu. - V obci dnes na návsi barokní zámek s anglickým parkem, pseudogotický kostel sv. Karla Boromejského, u něho dvě barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Anny ze druhé poloviny 18. stol., dnes nahrazené replikami. Uprostřed návsi výklenková kaple, na hřbitově kaple Povýšení Sv. Kříže. Severně od zámku velká vrchnostenská sýpka, další patrová sýpka u dnešní hlavní silnice. V obci dále početný soubor klasicistních domů, jihovýchodně od návsi zachovalá židovská čtvrť. Severozápadně od obce zdevastovaný židovský hřbitov. - V obci byla pobočka výrobny hraček Hamiro.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * archeologické nálezy * doba bronzová * doba římská * denáry * kostely * tvrze * zámky * kaple * hřbitovní kaple * sýpky * sochy * repliky * židovské čtvrtě * židovské hřbitovy * domy * baroko * klasicismus * hračky
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 4. Praha: Academia, 1982, s. 335-336.
  Střední Povltaví. 1. vyd. Praha: Olympia, 1984, s. 298.
  PEŠTA, Jan. Encyklopedie českých vesnic. Vyd. 1. Díl 1. Praha: Libri, 2003, s. 276-277.
  Obec Zalužany: historie obce [online]. [cit. 1.4.2014]. Dostupné z: http://www.obec-zaluzany.cz/informace/historie-obce.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (2) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
  (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (5) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (2) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (8) - ČLÁNKY

Mapa

Zalužany (Příbram, Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°32'35.33"N, 14°5'1.21"E

GPS: 49°32'35.33"N, 14°5'1.21"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.