Počet záznamů: 1  

Zvole (Česko)

 1. Geografické jménoZvole (Česko)
  OkresPraha-západ
  Události1310 - první zmínka o Zvoli
  Osobnosti Šiška, Alois - válečný letec
  Růžička, Josef - varhanář
  Šťastný, Andrej - fotograf a nakladatel
  Andronikova, Hana - spisovatelka
  PopisObec 4 km od jižní hranice hlavního města Prahy, 5 km jihovýchodně od Zbraslavi. - Název odvozen od slova "vůle, svoboda", značilo obce, které měly zvláštní výsady (právo svobodně užívat majetku k lovu zvěře, ryb a pastvě). Založena byla pravděpodobně Divišem (číšníkem krále Přemysla Otakara II.) mezi l. 1260-1272, jeho syn Mladota se již r. 1310 psal ze Zvole. Bývaly zde dva poplužní dvory, součástí jednoho bývala i tvrz. Již ze 14. stol. je doložena hospoda na Jarově původně zvaná Rajov, která patřila Zvoli. V r. 1363 koupil Zvoli Zbraslavský klášter. Během husitských válek byla obec zpustošena, r. 1436 ji císař Zikmund zastavil Benedovi z Nečtin. Jeho syn Jan Beneda z Nečtin si po r. 1476 za sídlo svého panství zvolil Břežany, Zvole tak ztratila výsadní postavení. Držitelé břežanského panství se potom rychle střídali (r. 1541 Jan starší z Valdštejna, r. 1546 Jetřich Špetle z Prudic a Janovic, r. 1572 Jiřík Voděradský z Hrušova). Kateřina Polyxena z Donína r.1627 prodala panství Michnům z Vacínova. Během třicetileté války byla Zvole opět zpustošena. Po válce koupil panství hrabě Ludvík ze Sitzendorfu, jeho manželka Dorota Eleonora, kněžna holštýnská, prodala r. 1683 panství hraběti Janu Fridrichu z Trautsmansdorfu. Trautsmansdorfové v r. 1716 prodali panství Břežany pražskému arcibiskupství, které Zvoli vlastnilo až do počátku 20. stol. - V obci dnes pseudogotický kostel sv. Markéty, z tvrze s kamennou věží zůstaly dodnes patrné pouze zbytky zdiva, příkop a pomístní název Věž nebo Na Věži. Poblíž obce vrch a přírodní rezervace Zvolská Homole s naučnou stezkou. - K význačným osobnostem obce patří např. vojenský letec Alois Šiška, varhanář Josef Růžička, fotograf a nakladatel Andrej Šťastný nebo spisovatelka Hana Androníková. - Obec Zvole je členem svazku obcí Dolnobřežansko.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * kostely * pseudogotika * tvrze * zaniklé tvrze * přírodní rezervace * naučné stezky
  CitaceHOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 178.
  Okolí Prahy západ: Turistická mapa: 1: 50 000. 1. vyd. Praha: Klub českých turistů, 1992.
  ŠTĚPÁN, Pavel. Zvolští měli zvláštní výhody. Mladá fronta Dnes, 24.5.2001, roč. 12, č. 120, příl. Střední Čechy Dnes, s. 11.
  Ohrobec: historie [online]. [cit. 2006-09-08]. Dostupné z: http://www.ohrobec.cz/.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (8) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (3) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (9) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.