Počet záznamů: 1  

Důl Jaroslav (Tuchlovice, Česko)

 1. Jméno korporaceDůl Jaroslav (Tuchlovice, Česko)
  Viz též (Novější záhlaví) Důl Nosek
  Místo Tuchlovice (Česko)
  Vznik10.02.1941 - začátek hloubení
  Události1953 - začátek těžby
  27.12.2004 - stržena těžní věž
  Zánik08.02.2002 - ukončena těžba
  URLhttp://www.mining.cz/TEXTY/Kladno/Slany2.htm
  PopisV jižní části obce Tuchlovice. - Založen ve 40. l. 20. stol. po průzkumných pracích Pražské železářské společnosti. Pojmenován podle Dr. Jaroslava Preise, ředitele Živnostenské banky a rozhodujícího akcionáře Pražské železářské společnosti. Za okupace název změněn na Tuchlovický důl, v r. 1946 znovu změněn na Důl Nosek, po tehdejším ministru vnitra Václavu Noskovi, rodáku z Velké Dobré. - Hloubení v dole započato v l. 1941-1943, vlastní těžba začala až v r. 1953 po vybudování nové těžní věže. Jáma o kruhovém profilu vyhloubena na konečných 480,7 m. - V r. 1951 asi 1,5 km od dolu vyhloubena samostatná větrací jáma Na Pustince v blízkosti hájovny Pustá Dobrá. - Projekt dolu zpracovala projekční kancelář firmy Škoda Plzeň, řešení hlavního vstupu a přilehlých objektů přisuzováno architektovi Otakaru Štěpánkovi z r. 1945. Jednalo se o moderní komplex budov ze železobetonového nebo ocelového skeletu vyzděný bílými struskovými cihlami. Hlavní vstup do dvora s parčíkem, ukončen objektem strojovny a dominantní těžní věží. Po pravé straně dvora objekty správní budovy, koupelny a lampovny, propojeny prosklenou sloupovou chodbou. Správní budova řešena jako dvoupodlažní galerie prosvětlená sklobetonovým světlíkem. Po levé straně dvora halová jídelna, krytá valenou střechou. - V lednu 1997 proražen spojovací překop mezi Dolem Tuchlovice a Dolem Kladno (Schoeller) v délce 4 484 m, koncem června 1997 převedena těžba z Dolu Tuchlovice na důl Kladno. Důl zasypán popílkovým stabilizátem.
  Klíč.slovadoly * jámy * zaniklé doly * těžba uhlí
  CitaceMATĚJ, Miloš. Kulturní dědictví Centrálního kladenského kamenouhelného revíru. Praha: Státní ústav památkové péče, 2001, s. 11.
  HONČÍK, Ladislav. Dobývání uhlí na Kladensku. Ostrava: OKD, 2006. Přehled historicky doložených úvodních důlních děl. s. 190.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (36) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.