Počet záznamů: 1  

Polabské muzeum (Poděbrady, Česko)

 1. Jméno korporacePolabské muzeum (Poděbrady, Česko)
  Jiné jménoPolabské muzeum v Poděbradech (Novější záhlaví)
  Viz též Oblastní muzeum (Poděbrady, Československo) (Dřívější záhlaví)
  Památník krále Jiřího z Poděbrad (Poděbrady, Česko)
  (Uzší termín) Polabské národopisné muzeum (Přerov nad Labem, Česko)
  (Uzší termín) Vlastivědné muzeum (Nymburk, Česko)
  (Uzší termín) Muzeum Bedřicha Hrozného (Lysá nad Labem, Česko)
  (Uzší termín) Galerie Melantrich (Rožďalovice, Česko)
  (Uzší termín) Městské muzeum (Sadská, Česko)
  Místo Poděbrady (Česko), Palackého 68
  Vznik1902
  Události1906 - muzeum přestěhováno do bývalé školy
  Osobnosti Hellich, Jan, - lékárník, archeolog, muzejník
  PopisVýchodně od Jiřího náměstí, v nárožní empírové budově bývalé staré školy. - Založeno v r. 1902 místním muzejním spolkem. Vznik muzea v Poděbradech (podobně jako v jiných městech) souvisel s Národopisnou výstavou českoslovanskou v r. 1895. Část navráceného materiálu z výstavy a dar soukromé sbírky poděbradského lékárníka Jana Hellicha tvořily základ sbírkového fondu nového poděbradského muzea. R. 1903 byly sbírky nainstalovány v podkrovních prostorách hotelu Záložna. V r. 1906 muzeum získalo budovu staré školy u kostela, ve které sídlí dodnes. - Od r. 1926 neslo poděbradské muzeum jméno Jana Hellicha, v r. 1956 se Hellichovo muzeum stalo součástí nově zřízeného Krajského vlastivědného muzea Pražského kraje se sídlem v Poděbradech, po přenesení krajského střediska do Prahy se r. 1959 poděbradské muzeum opět osamostatnilo, název změněn na Městské muzeum Lázní Poděbrady. Od r. 1964 Oblastní muzeum v Poděbradech (středisko muzejní a vlastivědné práce pro okresy Nymburk, Kolín, Mladá Boleslav a Mělník), od r. 1974 Polabské muzeum v Poděbradech (v l. 1974-2002 pod správou a řízením ONV v Nymburce s okresní působností, od 1.1. 2003 příslušné ke Středočeskému kraji). - Součástí expozice jsou místní archeologické nálezy (osídlení od střední doby kamenné až po příchod prvních Slovanů, včetně tzv. Slavníkovského pokladu z Libice nad Cidlinou), historické sbírky (založením Poděbrad a Nymburka až k počátkům obrození, spojeným se jménem milčického rychtáře a písmáka F. J. Vaváka) přírodovědecké sbírky a část dokumentující stoletou historii poděbradských lázní. - Pod správu Polabského muzea patří v Poděbradech ještě Památník krále Jiřího na místním zámku a středověký špitál Kunhuta (využívaný pro komorní výstavy) a dále Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem, Vlastivědné muzeum Nymburk, Muzeum Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem, Galerie Melantrich Rožďalovice, Městské muzeum Sadská a Muzeum Královéměstecka a Pamětní síň Slavníkovské Libice.
  Klíč.slovamuzea * regionální muzea * muzejní budovy * školní budovy * empír * expozice * archeologické nálezy * dějiny * lázeňství * poklady * mince
  CitaceTKÁČ, Vladimír, KADLECOVÁ-MIKITINOVÁ, Helena. Čechy - země kulturních pokladů. 1. vyd. Opava: Optys, 1995, s. 239.
  KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Díl 5. Praha: Libri, 2002, s. 291.
  ŠORM, Petr, VINDUŠKA, Jan. Polabské muzeum - historie a současnost. Středočeský sborník historický. 2012, sv. 38, s. 210-234.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací
  (6) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (133) - ČLÁNKY
  (2) - Regionální literatura - knihy
  korporace

  korporace