Počet záznamů: 1  

Polabské muzeum (Poděbrady, Česko)

 1. Jméno korporacePolabské muzeum (Poděbrady, Česko)
  Jiné jménoPolabské muzeum v Poděbradech
  Místo Poděbrady (Česko), Palackého 68
  Vznik1902
  Události1906 - muzeum přestěhováno do bývalé školy
  Osobnosti Hellich, Jan, - lékárník, archeolog, muzejník
  PopisVýchodně od Jiřího náměstí, v nárožní empírové budově bývalé staré školy. - Založeno v r. 1902 místním muzejním spolkem. Vznik muzea v Poděbradech (podobně jako v jiných městech) souvisel s Národopisnou výstavou českoslovanskou v r. 1895. Část navráceného materiálu z výstavy a dar soukromé sbírky poděbradského lékárníka Jana Hellicha tvořily základ sbírkového fondu nového poděbradského muzea. R. 1903 byly sbírky nainstalovány v podkrovních prostorách hotelu Záložna. V r. 1906 muzeum získalo budovu staré školy u kostela, ve které sídlí dodnes. - Od r. 1926 neslo poděbradské muzeum jméno Jana Hellicha, v r. 1956 se Hellichovo muzeum stalo součástí nově zřízeného Krajského vlastivědného muzea Pražského kraje se sídlem v Poděbradech, po přenesení krajského střediska do Prahy se r. 1959 poděbradské muzeum opět osamostatnilo, název změněn na Městské muzeum Lázní Poděbrady. Od r. 1964 Oblastní muzeum v Poděbradech (středisko muzejní a vlastivědné práce pro okresy Nymburk, Kolín, Mladá Boleslav a Mělník), od r. 1974 Polabské muzeum v Poděbradech (v l. 1974-2002 pod správou a řízením ONV v Nymburce s okresní působností, od 1.1. 2003 příslušné ke Středočeskému kraji). - Součástí expozice jsou místní archeologické nálezy (osídlení od střední doby kamenné až po příchod prvních Slovanů, včetně tzv. Slavníkovského pokladu z Libice nad Cidlinou), historické sbírky (založením Poděbrad a Nymburka až k počátkům obrození, spojeným se jménem milčického rychtáře a písmáka F. J. Vaváka) přírodovědecké sbírky a část dokumentující stoletou historii poděbradských lázní. - Pod správu Polabského muzea patří v Poděbradech ještě Památník krále Jiřího na místním zámku a středověký špitál Kunhuta (využívaný pro komorní výstavy) a dále Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem, Vlastivědné muzeum Nymburk, Muzeum Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem, Galerie Melantrich Rožďalovice, Městské muzeum Sadská a Muzeum Královéměstecka a Pamětní síň Slavníkovské Libice.
  Klíč.slovamuzea * regionální muzea * muzejní budovy * školní budovy * empír * expozice * archeologické nálezy * dějiny * lázeňství * poklady * mince
  CitaceTKÁČ, Vladimír, KADLECOVÁ-MIKITINOVÁ, Helena. Čechy - země kulturních pokladů. 1. vyd. Opava: Optys, 1995, s. 239.
  KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Díl 5. Praha: Libri, 2002, s. 291.
  ŠORM, Petr, VINDUŠKA, Jan. Polabské muzeum - historie a současnost. Středočeský sborník historický. 2012, sv. 38, s. 210-234.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací
  (3) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (145) - ČLÁNKY
  (3) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.