Počet záznamů: 1  

Muzeum umění a designu (Benešov, Česko)

 1. Jméno korporaceMuzeum umění a designu (Benešov, Česko)
  Jiné jménoMusem of Art and Design (Benešov, Česko)
  Viz též (Dřívější záhlaví) Muzeum umění (Benešov, Česko)
  Místo Benešov (Česko), Malé náměstí 1
  Vznik1903
  Události1987 - budova chráněnou kulturní památkou
  1989 - objekt majetkem města
  Osobnosti Šíma, Ladislav, - malíř, středoškolský pedagog
  URLhttp://www.muzeum-umeni-benesov.cz/
  PopisV centru města, vedle městského úřadu. - Secesní budova byla vystavěna podle projektu benešovského stavitele Marcela Dusila z r. 1903 pro účely Okresní hospodářské záložny. Po druhé světové válce zde sídlila řada kulturních institucí (muzeum, knihovna, osvětové středisko). V reprezentační síni (původně zasedací síň okresního zastupitelstva), nově pojmenované podle benešovského malíře, hudebníka a organizátora kulturního života ak. malíře Ladislava Šímy, probíhaly výstavy a koncerty. - Jižní, hlavní průčelí s bohatou fasádou, bohatě zdobenou po celé ploše jemnými štuky s rostlinnými motivy. V patře balkon s původním kovaným zábradlím, nad středovým oknem ve druhém patře státní znak. Průčelí završeno dvěma alegorickými sochami hospodářského a kulturního rozvoje české společnosti přelomu 19. a 20. stol. Secesní štuková výzdoba také ve vstupní chodbě s dívčími maskarony, v Šímově síni a výstavních místnostech v patře. V interiéru také zdobné kované zábradlí schodiště, původní dlažba, místy původní dveře a dekorativní lustr v Šímově síni. - Po r. 1989 se objekt stal majetkem města Benešov, které zde zřídilo prestižní muzeum s obsáhlými sbírkami regionálního a českého umění a s ojedinělým souborem umělecké fotografie a grafického designu. - Budova muzea je chráněnou kulturní památkou od r. 1987.
  Klíč.slovamuzea * umělecká muzea * umělecká fotografie * umělecká grafika * umělecké sbírky * výtvarné umění * galerie * budovy * secese
  CitaceHAVLOVÁ, Ester, JUNEK, Jiří, KOUKALOVÁ, Šárka, LUKEŠ, Zdeněk. 100 staveb: moderní architektura Středočeského kraje. Vyd. 1. Praha: Titanik, 2006, s. 50.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (2) - Soubor jmen korporací
  (1) - Digitalizované dokumenty
  (30) - Odborná literatura, mapy
  (95) - ČLÁNKY
  (2) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.