Počet záznamů: 1  

Městské divadlo Mladá Boleslav

 1. Jméno korporaceMěstské divadlo Mladá Boleslav
  Jiné jménoMěstské divadlo v Mladé Boleslavi
  Viz též (Dřívější záhlaví) Středočeské divadlo Kladno-Mladá Boleslav
  Divadlo Jaroslava Průchy Kladno-Mladá Boleslav
  Místo Mladá Boleslav (Česko), Palackého 263
  Vznik21.11.1909 - slavnostní otevření budovy divadla
  Události1945 - zřízení stálého divadelního souboru
  1994 - Městské divadlo Mladá Boleslav
  Osobnosti Fellner, Ferdinand, - vídeňský architekt
  Helmer, Hermann Gottlieb, - vídeňský architekt
  Kříženecký, Jan, - architekt
  Králík, Emil, - architekt
  Štursa, Jan, - sochař
  Hilšer, Theodor, - malíř
  PopisV centru města, v parku severně od náměstí Míru. - Divadelní ochotnické soubory existovaly v Mladé Boleslavi již od 40. l. 19. stol., český vlastenecky orientovaný spolek založil František Plaček. V r. 1868 vznikl ochotnický spolek Kolár, divadelní představení se konala ve velkém sále nově postavené radnice. Protože tento sál (několikrát upravovaný a přestavovaný) nevyhovoval bezpečnostním předpisům, byl r. 1904 uzavřen. V l. 1906-1909 byla podle projektu renomované vídeňské firmy Fellner a Helmer postavena reprezentativní divadelní budova. Ferdinand Fellner a Hermann Gottlieb Helmer jsou autory především neobarokního interiéru divadla, exteriér přepracovali do secesní podoby Jan Kříženecký a Emil Králík. - Jedná se o volnou stavbu s architektonicky vyvinutým průčelím lemovaným pilony, na nich jsou alegorická sousoší od J. Štursy, J. Vorla a J. Šebora a dva znaky lvů (český dvojocasý a jednoocasý lev mladoboleslavský). Opona od pražského malíře Theodora Hilšera. - Divadelní budova byla slavnostně otevřena 21.11.1909 dopolední akademií (pěvecký sbor Boleslav a filharmonické sdružení) a večerním představením Jiráskovy Lucerny v provedení spolku Kolár. - V divadle se vystřídaly mnohé herecké společnosti, r. 1945 začal v divadle působit první profesionální soubor. Divadlo se stalo Městským oblastním (hráli zde mj. Martin Růžek, Luděk Munzar, Raoul Schránil, Míla Myslíková, Jiří Císler, Marek Eben, Miroslav Táborský, Václav Vydra ml.). V sezóně 1966-1967 bylo spojeno mladoboleslavské a kladenské divadlo, vzniklo Divadlo Jaroslava Průchy, k opětovnému rozdělení došlo v r. 1994. - V l. 1977-1985 proběhla generální oprava budovy divadla. - 1. července 1994 zahájilo provoz samostatné Městské divadlo Mladá Boleslav. Ředitelem se stal František Skřípek, uměleckým šéfem Josef Kettner. - V r. 2010 začne velká oprava historické budovy a zároveň dostavba nové experimentální scény.
  Klíč.slovaochotnické spolky * divadelní soubory * divadla * divadelní budovy * novobarokní sloh * secese
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2. Praha: Academia, 1978, s. 400.
  HAVLOVÁ, Ester, JUNEK, Jiří, KOUKALOVÁ, Šárka, LUKEŠ, Zdeněk. 100 staveb: moderní architektura Středočeského kraje. Vyd. 1. Praha: Titanik, 2006, s. 66.
  BENEŠ, Luděk; et al. Městské divadlo Mladá Boleslav 1909-1999. 1. vyd. Mladá Boleslav: Městské muzeum Mladá Boleslav, 1999, s. 7-106.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Odborná literatura, mapy
  (476) - ČLÁNKY
  (4) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.