Počet záznamů: 1  

Štiřín (zámek)

 1. Jméno korporaceŠtiřín (zámek)
  Jiné jménoHotel Zámek Štiřín
  Místo Štiřín (Česko)
  Události1417 - první zmínka o štiřínské tvrzi
  1645 - tvrz vypálena
  1751 - přibližné datum barokní přestavby zámku
  1900 - přibližné datum Stibralovy přestavby zámku
  Osobnosti Salmové (rod)
  Ringhofferové (rod) - majitelé zámku
  Stibral, Jiří - architekt
  Pitter, Přemysl - humanista
  Fierzová, Olga - humanitární pracovnice
  PopisV obci, naproti Štiřinskému rybníku. - Středověká tvrz byla písemně poprvé zmiňovaná r. 1417, tehdy ji jako odúmrť po Janu Záhorovi ze Záhorkovic dostal Mikuláš Počátek, písař hradu Orlík. V r. 1526 prodala vdova po Mikuláši z Pitkovic tvrz a ostatní majetek Mikuláši Šorfrovi ze Štiřína, měšťanu Nového Města pražského. Za dalších majitelů štiřínský statek příliš neprosperoval, během třicetileté války byl před bitvou u Jankova r. 1645 vypálen. Potom byl znovu obnoven a r. 1663 prodán konventu servitů u sv. Michala na Starém Městě pražském. V této době bylo zdejší sídlo poprvé uváděno jako zámek. Potom se zde majitelé rychle střídali, r. 1751 Štiřín prodala hraběnka Marie Alžběta Serényová hraběti Leopoldu Salm-Reifferscheidovi. Za panování tohoto rodu byla starší stavba rozsáhle přestavěna na vznosný pozdně barokní zámek. R. 1822 koupil Štiřín hrabě Karel Allain Gabriel Rohan, vévoda z Bouillonu a Montbazonu, r. 1831 hrabě Ervín Nostic-Rieneck, za jehož působení došlo k dalším stavebním úpravám. V r. 1870 koupil zámek Štiřín průmyslník a podnikatel František Ringhoffer, okolo r. 1900 byl zámek upraven podle projektu architekta J. Stibrala (přestavba severního křídla zámku a vstupní části; zavedeno elektrické osvětlení). V r. 1939 byla na zámku filmována Lucerna od A. Jiráska. R. 1945 byl Ringhofferům majetek znárodněn. - Jedná se o pozdně barokní, trojkřídlý, jednopatrový zámek, krytý mansardovou střechou s řadami vikýřů. Z hlavního vstupního průčelí středového křídla vystupuje mohutný schodišťový rizalit s balkonem a Stibralovou otevřenou předsíní, sklenutou plackou. Zahradní průčelí zámku má otevřené dvouramenné francouzské schodiště zdobené kamennými vázami. V severozápadním bočním křídle zámku je portálem z nádvoří přístupná zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie, přistavěná r. 1755. Vyplňuje celou výšku budovy, je sklenuta plackovou klenbou s freskami Nanebevzetí Panny Marie a postavami evangelistů. V rámech mezi ornamentální výzdobou stěn fresky světců od G. Doveria (Deveria). Z původní tvrze zůstaly zachovány tři klenuté místnosti v přízemí. Historicky nejcennější místnosti s několika zachovanými štukovanými stropy jsou v prvním patře. - V l. 1945-1947 se na zámku ve Štiříně (a také v Kamenici, Olešovicích, Lojovicích a v penziónu Ladví) uskutečnila akce Zámky na záchranu židovských dětí z koncentračních táborů a později i německých dětí z českých internačních táborů. Při této akci, jejímž iniciátorem byl Přemysl Pitter a jeho spolupracovnice Olga Fierzová, bylo zachráněno 810 dětí. Později byla na zámku umístěna zotavovna, potom učební středisko ministerstva školství. - V l. 1985-1993 byl zámek Štiřín opraven, dnes je v jeho prostorách reprezentativní hotel Zámek Štiřín, v zámeckém dvoře postaveném okolo r. 1800 a nově postaveném Domě Atis bylo zřízeno kongresové centrum. - Okolo zámku je park přístupný barokní bránou, u zámku socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1764.
  Klíč.slovatvrze * přestavěné tvrze * zámky * kaple * zámecké kaple * zámecké parky * hospodářské dvory * sochy * humanitární akce * hotely * kongresová centra
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3. Praha: Academia, 1980, s. 509-510.
  HOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 168-169.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 395-396.
  VĚTVIČKA, Václav, HRUBÝ, Václav. Jakou cenu má rozkvetlý Štiřín. Praha: Aventinum, 2013. 333 s.
  Viz též souvísející Zámecký park
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (3) - Odborná literatura, mapy
  (21) - ČLÁNKY
  (3) - Regionální literatura - knihy
  Štiřín (zámek)

  korporace

Mapa

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°54'59.41"N, 14°35'57.18"E

Počet záznamů: 1