Počet záznamů: 1  

Muzeum lidových staveb (Kouřim, Česko)

 1. Jméno korporaceMuzeum lidových staveb (Kouřim, Česko)
  Jiné jménoMuzeum lidových staveb v Kouřimi
  Regionální muzeum (Kolín, Česko). Muzeum lidových staveb (Kouřim, Česko)
  Skanzen Kouřim (Kouřim, Česko)
  Místo Kouřim (Česko)
  Vznik1976 - muzeum zpřístupněno veřejnosti
  PopisAsi 1 km od centra města, v těsném sousedství bývalého autocampu a pískového lomu. - Zřízeno z důvodu akutní potřeby zachránit některé lidové stavby z obcí, zatopených v souvislosti s výstavbou vodárenské nádrže na řece Želivce a několika dalších významných objektů lidového stavitelství v regionu. Po zvážení různých variant řešení (např. využití skanzenu v Přerově nad Labem) nakonec zvítězila myšlenka zřízení zcela nového muzea lidových staveb v Kouřimi, jeho zakladatelem a provozovatelem se stalo Regionální muzeum v Kolíně. Skanzen byl založen v r. 1970, r. 1972 vystavěna první, tzv. Durdická stodola. V r. 1976 muzeum zpřístupněno veřejnosti. Během l. 1976-1986 zde bylo instalováno několik dalších staveb (špýchar z Hrádku, chalupa a špýchar z Budče, Týřovický statek, Želejovská stodola, kovárna ze Starého Bydžova, rychta z Bradlecké Lhoty, polohrázděný dům z Jílového u Děčína) a drobných solitérních objektů (křížky, boží muka, zvoničky, sochy a rumpálové studny). Skanzen byl oplocen a rozšířen o technickou základnu muzea. V r. 1996 kouřimské Muzeum lidových staveb prohlášeno za kulturní památku ČR, od tohoto roku se zde také pořádají doprovodné folklórní akce. Během posvícení v r. 1998 náhodný požár zcela zničil střechu Bradlecké rychty - r.1999 obnovena i díky finanční sbírce místních občanů. V r. 2007 byl ukončen vleklý (od r. 1992) restituční spor, v němž se původní majitel domáhal vrácení téměř celého areálu skanzenu (rozsudkem soudu nakonec zachován stávající stav muzea.). - Prostory Muzea lidových staveb byly často využity k natáčení filmových exteriérů (v pohádkách Nesmrtelná teta, Jak si zasloužit princeznu a Peklo s princeznou, v historickém filmu Komediant a v komedii Křídlovka pro Majoránka).
  Klíč.slovaskanzeny * muzea * lidová architektura * lidové stavby * roubené stavby * špýchary * sýpky * stodoly * boží muka * sochy * kříže * studny
  CitaceOkolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 281-282.
  Kouřim: Muzeum lidových staveb [online]. [cit. 2010-09-03]. Dostupné z: http://www.kourim.info/muzeum-lidovych-staveb.php.
  Město Kouřim: skanzen [online]. c2010. [cit. 2010-09-02]. Dostupné z: http://www.kourim-radnice.cz/.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (2) - Odborná literatura, mapy
  (135) - ČLÁNKY
  (8) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
  Muzeum lidových staveb (Kouřim, Česko)

  korporace

Počet záznamů: 1