Počet záznamů: 1  

Muzeum českého venkova (Svatý Mikuláš, Kutná Hora, Česko)

 1. Jméno korporaceMuzeum českého venkova (Svatý Mikuláš, Kutná Hora, Česko)
  Jiné jménoKačina (zámek). Muzeum českého venkova
  Národní zemědělské muzeum (Praha, Česko). Muzeum českého venkova (Svatý Mikuláš, Kutná Hora, Česko)
  Národní zemědělské muzeum (Praha, Česko). Zámek Kačina
  NZM Kačina
  Místo Kačina (Česko : zaniklá obec)
  Svatý Mikuláš (Kutná Hora, Česko)
  Vznik1950 - Zemědělské muzeum získalo zámek Kačinu
  Události1995 - založeno Muzeum českého venkova
  Osobnosti Chotkové z Chotkova a Vojnína (rod) - zakladatelé zámku
  Novák, Pavel, - ředitel NZM Kačina od r. 1991
  URLhttp://www.nzm.cz/kacina/
  PopisNa zámku Kačina, v rozlehlém zámeckém parku mezi obcemi Nové Dvory a Svatý Mikuláš (do jehož katastru patří), severovýchodně od Kutné Hory. - Empírový zámek nechal v místech zaniklé obce Kačina vystavět hrabě Jan Rudolf Chotek, jeho potomci žili na Kačině až do r. 1911. Potom zámek zdědil Quido Thun Hohenstein, který se ale silně zadlužil, na jeho majetek byl uvalen konkurs. Během druhé světové války byl zámek v nucené dražbě prodán mládežnické organizaci Hitlerjugend. Po válce byl r. 1945 velkostatek Kačina znárodněn a r. 1950 dán k dispozici Zemědělskému muzeu. - Dnes je státní zámek Kačina s expozicí Muzeum českého venkova pobočkou Národního zemědělského muzea v Praze. Až do r. 1995 zde byly pouze zemědělské a potravinářské expozice, potom, v rámci nové koncepce Muzea českého venkova, muzeum postupně zpřístupnilo Chotkovskou knihovnu, zámecké divadlo a v r. 1997 i rozsáhlou expozici Dějiny rodu Chotků (zejména život generací svázaných s Kačinou). V l. 2006-2007 byla provedena obnova konírny (ve sklepích zámku), v r. 2007 restaurovány původní malířské výzdoby pokojů v prvním patře. Od r. 2010 jsou otevřeny nové moderní expozice, seznamující s historií českého a moravského venkova a s historií stravování (Venkov v proměnách staletí a Noste na stůl). - Současné doplňkové expozice: zámecká chotkovská knihovna a divadlo, lékárna, obrazárna; venkovní expozice Skleníky, zahrada léčivých bylin, naučná stezka parkem. - NZM Kačina pořádá každoročně cyklus Chotkovských slavností, krátkodobé výstavy, připravuje vzdělávací a doprovodné programy.
  Klíč.slovamuzea * muzejní expozice * zemědělská muzea * dějiny * stravování * venkov * zámky * šlechtické rody * šlechtická sídla
  CitaceNárodní zemědělské muzeum : Muzeum českého venkova Kačina [online]. c2010. [cit. 2010-06-07]. Dostupné z: http://www.nzm.cz/kacina/.
  Cesty a památky : Kolínsko [online]. [cit. 2010-06-08]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/kacina-zanikla-obec/zamek.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (3) - Odborná literatura, mapy
  (35) - ČLÁNKY
  (2) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR

Mapa

Muzeum českého venkova (Svatý Mikuláš, Kutná Hora, Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°58'55.03"N, 15°20'45.13"E

GPS: 49°58'55.03"N, 15°20'45.13"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.