Počet záznamů: 1  

Důl Michael-Layer (Brandýsek, Česko)

 1. Jméno korporaceDůl Michael-Layer (Brandýsek, Česko)
  Místo Brandýsek (Česko)
  Vznik1842 - začátek hloubení
  Události1855 - začátek těžby
  Zánik1965 - ukončení těžby
  PopisNa katastrálním území obce Brandýsek. - Dvojdůl založený Císařsko-královskou kutební a vrtební komisí, později pojmenovaný podle c. k. horního rady Michaela Layera. Jáma Michal hloubena v l. 1842-1853 do konečných 276,9 m. Od počátku hloubení spojeno s přívaly důlních vod (již před r. 1845 instalován vodotěžný parní stroj), patrně proto těžba započata až r. 1855. Padesát metrů vzdálená vodotěžná jáma Layer, tesaná v tvrdém pískovci, byla dohloubena v r. 1856 na konečných 280,8 m. - Jádrem rozsáhlého komplexu správních a obytných budov dvě samostatné těžní budovy (nad jámou Michael a jámou Layer) a společná kotelna, na ně navazovala úprava, zpracování a expedice uhlí. Rozsáhlé mechanické dílny po ukončení provozu dolu přeneseny na důl Thienfeld, později základem pro podnik Kablo Kladno. Jáma Michael sloužila k těžbě a větrání, u její těžní budovy strojovna s dvouválcovým ležatým parním těžním strojem, cechovna a kanceláře. Jáma Layer sloužila k čerpání vody, vybavena dvěma vodotěžnými parními stroji. - V r. 1857 průvalem důlních vod důl zatopen, pro jeho odvodnění v r. 1858 nainstalován vodotěžný parní stroj (potom převezen do dolu Kübeck). Nakonec těžba dolu v r. 1865 ukončena. - V l. 1906-1907 připravováno znovuotevření dolu, při té příležitosti patrně přestavěny některé objekty, snesena valbová střecha těžní budovy a vztyčena příhradová těžní věž, přesto nakonec důl opět zatopen. Poslední úvahy o znovuotevření dolu z l. 1953-1957, důl rekonstruován a prováděno odčerpání, r. 1965 však práce zastaveny natrvalo. Důl sloužil jako zdroj pitné vody pro obec Brandýsek. Definitivní uzavření realizováno v r. 2000. – V r. 1997 důl prohlášen za kulturní památku. V r. 2016 se nový majitel firma LIMEK APG postaral o opravu těžní věže.
  Klíč.slovajámy * doly * zaniklé doly * dělnické kolonie * těžba uhlí
  CitaceMATĚJ, Miloš. Kulturní dědictví Centrálního kladenského kamenouhelného revíru. Praha: Státní ústav památkové péče, 2001, s. 20-21.
  HONČÍK, Ladislav. Dobývání uhlí na Kladensku. Ostrava: OKD, 2006. Přehled historicky doložených úvodních důlních děl, s. 224.
  GRUBNER, Jaroslav. Těžní věž dolu Michael v Brandýsku dostala nový kabát.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (12) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.