Počet záznamů: 1  

Důl Wannieck (Kamenné Žehrovice, Česko)

 1. Jméno korporaceDůl Wannieck (Kamenné Žehrovice, Česko)
  Jiné jménoDůl Generál Svoboda (Kamenné Žehrovice, Česko)
  Důl Nejedlý II (Kamenné Žehrovice, Česko)
  Vaňkovka (Kamenné Žehroivce, Česko)
  Místo Kamenné Žehrovice (Česko)
  Vznik01.01.1913 - začátek hloubení
  Události1930 - začátek těžby
  Zánik1982 - ukončení těžby
  PopisV severovýchodní části katastru obce Kamenné Žehrovice. - Pojmenován po prezidentu správní rady Pražské železářské společnosti Fridrichu Wannieckovi. - Rozhodnutí o založení dolu přijato již v r. 1909, nová jáma měla sloužit jako hlavní výdušná jáma dolu Schoeller. Hloubení realizováno v l. 1913-1914 do konečných 432,35 m; s dolem Schoeller propojen r. 1915. Pravidelná těžba zahájena až kolem r. 1930. Ve strojovně umístěn bubnový těžní stroj a těžní stroj s třecím kotoučem systému Koeppe. V l. 1938-1939 sem byl přemístěn elektrický těžní stroj z dolu Theodor. - V březnu 1946 přejmenován na Důl Generál Svoboda, od r. 1962 Důl Nejedlý II., nazýván také Vaňkovka. - Povrchové objekty výtvarně mimořádně kvalitní. Hlavní osa areálu tvořena bývalou státní silnicí, po obou stranách rozmístěna strojovna a víceúčelové dílny. Tyto dva sobě velmi podobné objekty přibližně čtvercového půdorysu tvořeny vždy dvěma obdélnými halami s plochou střechou a podélnými sedlovými světlíky, vymezenými stupňovitými štíty. Hlavní vstupy obou objektů obráceny směrem k vrátnici, u dílen zdobeny skutečným sloupovým portikem, u strojovny jeho plastickým naznačením. Dále zde použit vysoký řád obvodových stěn, kazetové členění ploch a ozdobné řešení korunní římsy a vnitřní římsy světlíku. Celý areál doplněn drobnějšími provozními objekty, vrátnicí a třemi reprezentativními vilami. Podstatnější stavební úpravy povrchu dolu provedeny stavitelem Ladislavem Ullmannem a Josefem Pickem ve 40. l. 20. stol. (bývalé dílny a koupelny a stavba nové jámové budovy). Nová kotelna postavena v 60. l. 20. stol. - Těžba ukončena do r. 1982, r. 1985 odstraněna těžní věž a jámová budova dolu, vlastní jáma zasypána již v r. 1983. Ostatní provozní objekty průběžně modernizovány, přesto dostatečně zachovány dodnes. - Těžbou došlo k poddolování starého Turyňského rybníka a tak vznikl nový rybník zvaný Záplavy. - V areálu bývalého dolu zřízeno hiporehabilitační středisko.
  Klíč.slovajámy * doly * zaniklé doly * těžba uhlí * rybníky
  CitaceMATĚJ, Miloš. Kulturní dědictví Centrálního kladenského kamenouhelného revíru. Praha: Státní ústav památkové péče, 2001, s. 27-29.
  HONČÍK, Ladislav. Dobývání uhlí na Kladensku. Ostrava: OKD, 2006. Přehled historicky doložených úvodních důlních děl. s. 196.
  MACHAČKOVÁ, Jitka, Zdeněk FOUS a Marek STARÝ. Kamenné Žehrovice : tak šel čas. Kamenné Žehrovice : Obecní úřad Kamenné Žehrovice, 2017.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (7) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.