Počet záznamů: 1  

Klášter voršilek (Kutná Hora, Česko)

 1. Jméno korporaceKlášter voršilek (Kutná Hora, Česko)
  Jiné jménoKlášter řádu sv. Voršily (Kutná Hora, Česko)
  Konvent řádu sv. Voršily v Kutné Hoře
  Klášter voršilek v Kutné Hoře
  Místo Kutná Hora (Česko), ul. Jiřího z Poděbrad
  Vznik1738-1743
  Události1897-1901 - stavba kostela
  Osobnosti Dientzenhofer, Kilián Ignác - architekt
  Ohmann, Friedrich - architekt kaple
  URLhttp://www.kutnahora.cz/
  PopisDominanta severovýchodní části historického jádra města. – Monumentální barokní stavba nedostavěného kláštera podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera z let 1732-1735. Klášter vystavěn v l. 1738-1743; provedena byla stavba pouze o 3 křídlech, bez zamýšleného kostela. V letech 1897-1901 navázala stavba novobarokní kaple Nejsvětějšího Srdce Páně od významného architekta Friedricha Ohmanna. – Dvoupatrová trojkřídlá budova. Hlavní průčelí o 15 okenních osách situováno do ulice Jiřího z Poděbrad. Tři střední a tři krajní okenní osy vystupují v risality, které v přízemí člení omítkové pásování, v patrech ionizující pilastry. Ostění oken, nadokenní římsy, supraporty a parapetní zazdívky provedeny v architektonicky bohatších formách než u oken mezi risality. Do budovy se vstupuje půlkruhově zaklenutým portálem ve středním risalitu. Portál rámován edikulou sestávající ze sloupů představených pilastrům. Sloupy nesou zalamované kladí a římsu, která je základem balkonu. Střední risalit završen trojúhelným štítkem, krajní risality ukončují segmentové štítky. Ve vrcholech štítů osazeny sochy světců. Ustupující části průčelí hmotově dotvářejí vikýře s volutovými křídly a uprostřed s oválnými okénky. Vstupní prostor kláštera zaklenut českou plackou. Rozsah křídel je dvoutraktový s chodbou při vnitřních stranách. Chodby mají křížové klenby rozvržené pásy na zdvojených pilastrech. Místnosti plochostropé. V koutě mezi jihovýchodním a severovýchodním křídlem vloženo monumentální pilířové schodiště oválného půdorysu. Pod objektem zděné sklepy s cihelnými valenými klenbami. – Kaple situována při nároží ulic Jiřího z Poděbrad a Zvonařské a spolu se sousední sakristií je stavebně připojena k jihovýchodnímu křídlu kláštera. – Klášter zrušen v r. 1950. Posléze zde sídlilo muzeum a archiv, který zde zůstal i po obnovení klášterní komunity. V podstatné části kláštera umístěno osmileté Církevní gymnázium. – V areálu kláštera se nachází také výklenková kaplička a socha Onufria.
  Klíč.slovakláštery * kostely * kaple * okna * omítky * sochy * světci * klenby * schodiště * baroko * novobarokní sloh * archivy * gymnázia * muzea
  CitaceKlášter voršilek. Památkový katalog [online]. Praha: Národní památkový ústav, 2015 [cit. 14.5.2019]. Dostupné z: https://pamatkovykatalog.cz?element=2147924&action=element&presenter=ElementsResults.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Digitalizované dokumenty
  (18) - ČLÁNKY
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.