Počet záznamů: 1  

Voršilský klášter (Kutná Hora, Česko)

 1. Jméno korporaceVoršilský klášter (Kutná Hora, Česko)
  Jiné jménoKlášter (Kutná Hora, Česko)
  Klášter voršilek (Kutná Hora, Česko)
  Klášter řádu sv. Voršily (Kutná Hora, Česko)
  Viz též (Uzší termín) Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně (Kutná Hora, Česko)
  Místo Kutná Hora (Česko), ul. Jiřího z Poděbrad
  Vznik1738-1743
  Události1897-1901 - stavba kostela
  Osobnosti Dientzenhofer, Kilián Ignác - architekt
  Ohmann, Friedrich - architekt kaple
  PopisDominanta severovýchodní části historického jádra města. – Monumentální barokní stavba nedostavěného kláštera podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera z let 1732-1735. Klášter vystavěn v l. 1738-1743; provedena byla stavba pouze o 3 křídlech, bez zamýšleného kostela. V letech 1897-1901 navázala stavba novobarokní kaple Nejsvětějšího Srdce Páně od významného architekta Friedricha Ohmanna. – Dvoupatrová trojkřídlá budova. Hlavní průčelí o 15 okenních osách situováno do ulice Jiřího z Poděbrad. Tři střední a tři krajní okenní osy vystupují v risality, které v přízemí člení omítkové pásování, v patrech ionizující pilastry. Ostění oken, nadokenní římsy, supraporty a parapetní zazdívky provedeny v architektonicky bohatších formách než u oken mezi risality. Do budovy se vstupuje půlkruhově zaklenutým portálem ve středním risalitu. Portál rámován edikulou sestávající ze sloupů představených pilastrům. Sloupy nesou zalamované kladí a římsu, která je základem balkonu. Střední risalit završen trojúhelným štítkem, krajní risality ukončují segmentové štítky. Ve vrcholech štítů osazeny sochy světců. Ustupující části průčelí hmotově dotvářejí vikýře s volutovými křídly a uprostřed s oválnými okénky. Vstupní prostor kláštera zaklenut českou plackou. Rozsah křídel je dvoutraktový s chodbou při vnitřních stranách. Chodby mají křížové klenby rozvržené pásy na zdvojených pilastrech. Místnosti plochostropé. V koutě mezi jihovýchodním a severovýchodním křídlem vloženo monumentální pilířové schodiště oválného půdorysu. Pod objektem zděné sklepy s cihelnými valenými klenbami. – Kaple situována při nároží ulic Jiřího z Poděbrad a Zvonařské a spolu se sousední sakristií je stavebně připojena k jihovýchodnímu křídlu kláštera. – Klášter zrušen v r. 1950. Posléze zde sídlilo muzeum a archiv, který zde zůstal i po obnovení klášterní komunity. V podstatné části kláštera umístěno osmileté Církevní gymnázium. – V areálu kláštera se nachází také výklenková kaplička a socha Onufria.
  Klíč.slovakláštery * kostely * kaple * okna * omítky * sochy * světci * klenby * schodiště * baroko * novobarokní sloh * archivy * gymnázia * muzea
  CitaceKlášter voršilek. Památkový katalog [online]. Praha: Národní památkový ústav, 2015 [cit. 14.5.2019]. Dostupné z: https://pamatkovykatalog.cz?element=2147924&action=element&presenter=ElementsResults.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (12) - ČLÁNKY
  korporace

  korporace

Mapa

GPS: 49°57'6.40"N, 15°16'6.60"E

Počet záznamů: 1